Kariliono festivalis 2014

Klaipėdos kariliono festivalis: teskamba varpai! 

Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelis

2014 m. birželio 24 d., antradienis 


KLAIPĖDOS KARILIONO MUZIKOS FESTIVALIS: TESKAMBA VARPAI!

Klaipėdos miesto garsinis peizažas šiandien jau nebeįsivaizduojamas be Klaipėdos kariliono. Tai vienas iš trijų Lietuvoje esančių tokio pobūdžio muzikinių instrumentų, tapęs uostamiesčio savitumo simboliu. Klaipėdos centrinio pašto bokšte jis buvo sumontuotas 1987 m. Buvo rengiami kariliono muzikos festivaliai, kurių paskutinis įvyko 2003 metais. 2014 metais kariliono muzikos festivalių tradicija buvo atgaivinta.
Klaipėdos kariliono festivalis – tai keturi koncertai per vieną ilgiausią metų dieną. Tada virš miesto sklinda ypatingas varpų gausmas. Jis girdisi visame senamiestyje, tačiau geriausia šios muzikos klausytis Laikrodžių muziejaus kiemelyje. Koncertai transliuojami dideliame ekrane, tad visi klausytojai gali ne tik girdėti, bet ir stebėti varpinėje grojančius atlikėjus.
Kelias dienas prieš festivalį įvairiose miesto vietose galima išgristi festivalio šaukinius ir susipažinti su Klaipėdos karilionui skirta paroda. Taip pat rengiamos ekskursijos į Klaipėdos centrinio pašto bokštą, kurių metu visi norintys gali iš arčiau pamatyti šį retą instrumentą.

KARILIONO ADRESAS
Liepų g. 16, Klaipėda

Besidomintiems organizuojamos pažintinės ekskursijos į kariliono bokštą.
KARILIONO VADYBA
Kristina Žiogaitė
Kultūrinės veiklos vadybininkė (meno kolektyvams)
T + 370 46 39 39 62
M + 370 620 64 151
kristina@koncertusale.lt

Klaipėdos kariliono festivalis – tai keturi koncertai per vieną ilgiausią metų dieną. Tada virš miesto pasklis ypatingas varpų gausmas. Karilionas skambės tiek solo, tiek ansambliuose su kitais instrumentais ir netgi choru.
 
12 valandą festivalio pradžią paskelbs „Vidudienio varpai“, kuriuos prakalbins klaipėdiečiai karilionininkai Kęstutis Kačinskas ir Stanislovas Žilevičius. Jau daugiau nei ketvirtį amžiaus jie ištikimai tarnauja karilionui, skleidžia jo muziką. Pasak K. Kačinsko, „Klaipėdos karilionas – pasaulinio lygio instrumentas, kuriuo verta didžiuotis miestui ir miestiečiams.“
 
Klaipėdiečių programoje – originalios ir jų pačių aranžuotos kompozicijos karilionui. Kelis kūrinius S. Žilevičius atliks kartu su saksofonininku Juozu Kuraičiu, taip pat buvusiu klaipėdiečiu, šiuo metu sėkmingai kopiančiu į džiazo muzikos olimpą.
 
15 valandos koncerte „Popietės varpai“ karilionu gros Monika Kaźmierczak (Lenkija). Ji yra kelių tarptautinių karilionininkų konkursų laureatė, aktyviai koncertuojanti Olandijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, JAV, ne kartą pasirodžiusi ir Lietuvoje. Iniciatyvi ir entuziastinga atlikėja dalyvauja įvairiuose projektuose, dėsto Gdansko muzikos akademijoje ir yra Lenkijos karilionininkų gildijos prezidentė.
 
M. Kaźmierczak gros solo ir kartu su Klaipėdos brass kvintetu (Vilmantas Bružas, Alius Maknavičius, Steponas Sugintas, Algirdas Ulteravičius, Jurgis Dargis). Tarp programoje atliekamų kūrinių bus originalios belgų autoriaus Geert D'hollander bei Lauryno Vakario Lopo kompozicijos brass kvintetui ir karilionui.
 
18 valandą pasigirs „Vakaro varpai“. Tradicija ir inovacijos. Karilionas solo ir ansamblyje. Lietuviškoji karilioniškumo linija. Visa tai skambės kauniečių karilionininkų Giedriaus Kuprevičiaus ir Juliaus Vilnonio koncerte, kurį savo skaidriu sopranu papuoš klaipėdietė Rasa Ulteravičiūtė.
 
G. Kuprevičius yra bene labiausiai patyręs karilionininkas Lietuvoje, grojantis Kauno karilionu nuo 1957 metų. Tai itin plataus akiračio, įvairiapusiais talentais apdovanota asmenybė: kompozitorius, pedagogas, eseistas, nuoseklus savo miesto kultūros tradicijų puoselėtojas. Koncerte jis atliks ir savo kūrinį „Blues-Carillon“.
 
Kauno muzikiniame teatre dirigentu dirbantis Julius Vilnonis turi dvi širdžiai brangias stichijas: varpus ir džiazą.
 
R. Ulteravičiūtė yra Klaipėdos muzikinio teatro solistė. Beje, čia pastatytoje G. Kuprevičiaus operoje „Veronika“ ji dainavo pagrindinės veikėjos partiją.
 
„Nakties varpai“ 21 valandą vainikuos Klaipėdos kariliono festivalio programą. Karilionu vėl skambins Stanislovas Žilevičius. Atlikimo sugestija ir temperamentu žavės ansamblio „Giunter Percussion“ (Pavel Giunter, Tomas Kulikauskas, Sigitas Gailius, Almantas Puidokas) muzikavimas. Klaipėdos choras „Aukuras“ (meno vadovas Alfonsas Vildžiūnas) išpildys lietuvių kompozitorių Vaclovo Augustino, Anatolijaus Šenderovo, Lino Rimšos opusus. Jiems talkins Klaipėdos brass kvintetas ir pianistas Saulius Šiaučiulis. Beje, A. Šenderovo ir L. Rimšos kūriniai sukurti K. Donelaičio tekstais.
 
Baigiamąjį koncertą diriguos Vaclovas Augustinas. Ši kūrybiška asmenybė sugeba puikiai suderinti įvairiausias veiklos sritis. Talentingas kompozitorius, choro „Jauna muzika“ vadovas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos kompozicijos katedros vedėjas, profesorius, roko grupės „Antis“ klavišininkas ir muzikos aranžuotojas, nacionalinių ir tarptautinių chorų konkursų vertinimų komisijų narys buvo įvertintas Lietuvos nacionaline premija. Tai „didelis ir garbingas apdovanojimas, tačiau nei mano gyvenimo, nei mano vertybių ji nepakeitė“, – viename interviu sakė V. Augustinas. Koncerte bus atlikta specialiai festivalio užsakymu sukurto naujo jo kūrinio „Tu man graži kaip vasaros diena“ premjera.
 
„Vasarvidis. Nakties varpai, Bet tu graži kaip vasaros diena. Šekspyrui šiemet būtų sukakę 550 metų, “ – taip savo opusą pristato V. Augustinas.
 
„Tavo bokštuose skamba varpai, tavo aikštėse renkas kuklūs miesto šventieji ir tavo kiemų labirintuose vaikšto mano vaikystė“, – rašė poetas Algimantas Mackus. Kviečiame visus susirinkti Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelyje, džiaugtis gražia vasaros diena ir pajusti gaivinančią, vienyjančią ir pakylėjančią garsų jėgą. Teskamba Klaipėdos kariliono varpai!
 
KKS informacija