Permainų muzika 2010

Šiuolaikinės muzikos festivalis „Permainų muzika”
2010 m. rugsėjo 17 d. – lapkričio 6 d.

„Permainų muzika 2010”: dabarties garsų energija

Keliaudami po laiką ir erdvę vėl susitinkame festivalyje „Permainų muzika“. Mūsų ausys dar niekuomet taip gerai negirdėjo. Mūsų protas dar niekada nebuvo toks skvarbus, o mintys – ryškios ir šviesios. Mes pasiruošę priimti ir su jumis pasidalinti šiuolaikinės muzikos garsų energija. Ją „Permainų muzika” skleis nuo rugsėjo 17-osios iki lapkričio 6-osios.
 „Nėra tokio daikto kaip tyla. Įženk į beaidį tylos kambarį ir išgirsi kaip virpa tavo nervų sistema, išgirsi kaip cirkuliuoja kraujas. Garsai tęsis kol mirsi. Jie tęsis ir po tavo mirties. Tad dėl muzikos ateities nėra ko baimintis“, - kalbėjo kompozitorius Johnas Cage‘as. Jo fortepijoninio kūrinio pavadinimas prieš penkeris metus inspiravo festivalio pavadinimą, o autoriaus mintys iki šiol ne tik plečia muzikos suvokimo lauką, bet ir provokuoja, skatina mąstyti.
”Jei nusigręšime nuo grožio, kas mums liks?”
Kalbėdami apie modernų kūrinį vis dažniau sakome: “įdomu”, bet nebesakome: “gražu”…  Atrodo, kad apie grožį, idealus dalis žmonių nebegalvoja. Gal jų ir nebeturi. Tačiau „Permainų muzika“ teigia, kad šiandienos mene yra gražių, vertingų, kilnių ir prasmingų dalykų. Juos kuriančios asmenybės formuoja mūsų teigiamas nuostatas dabarties meno atžvilgiu. Apsilankykite festivalio renginiuose ir tuo įsitikinsite.
”Muzika, ar ji komunikuoja?”
Kūryba menininkui – tai būdas bendrauti su pasauliu. Muzikos garsai jo sielos virpesius perteikia tiksliau, nei žodžiai. Kai šie virpesiai randa atgarsį klausytojo sieloje jauti pakylėjimo akimirką: kūrinys įvyksta. Festivalio programa žada nemažai tokių akimirkų.
“Ir jei bus uždirbta pinigų, ar jie bus išleisti muzikai?“
Net 95 procentai pasaulio žmonių kasdien klausosi ne akademinės muzikos... Tarp likusių 5 procentų pati neskaitlingiausia auditorija – šiuolaikinių kompozitorių kūrinių klausytojai. Tačiau ši kūryba yra intelektualinis prestižas, domėjimasis ja rodo visapusišką asmenybės požiūrį ir išsilavinimą. Apsišvietusi visuomenė, pasak Suzanos Langer, paprastai viešomis arba privačiomis priemonėmis palaiko savo menininkus, nes jų veikla laikoma visos bendrijos dvasiniu turtu, pretenzijų į didingumą išraiška.
Beje, bilietai į festivalio koncertus nuo 15 iki 30 Lt, taikomos įvairios nuolaidos.
 „Nauja muzika: naujas būdas klausytis.“ (J. Cage)
       Šiuolaikinę muziką pristatančiu šeštuoju festivaliu „Permainų muzika“ Klaipėdos koncertų salė pradeda naują – jau septintąjį koncertinį sezoną. Aštuoni festivalio renginiai skatina atsiverti pokyčiams ir naujiems įspūdžiams.
        ”Jeigu muzikos, modeliuoto garso, paskirtis būtų tik dirginti ir raminti mūsų nervus, teikiant malonumą ausiai, kaip kad skaniai pagamintas maistas teikia jį skonio organams, jį galbūt būtų labai populiari, bet neturėtų jokios reikšmės kultūrai.” (S. Langer)
        ”Permainų muzika”, siekdama būti svarbia mūsų atviro ir modernaus miesto kultūros dalimi, pakrauna pozityvia dabarties garsų energija. Kviečiame ją patirti!
 

„Degalai. Garsų energija“

Festivalio pradžios koncertas prasiverš kaip galingas garsų energijos užtaisas. Prasidėjęs pasaulinėmis (Miklós Maros) ir klaipėdietiškomis (Osvaldo Balakausko) premjeromis kulminaciją jis pasieks amerikietės kompozitorės Julios Wolfe kūrinyje „Degalai“. Klaipėdos kameriniam orkestrui ir įspūdingų miesto vaizdų dinamika užburiančiai videoprojekcijai diriguos Mindaugas Piečaitis.

„Čiurlionis. Transcendentinė meditacija“

Simboliška, jog M. K. Čiurlionio (1875-1911) gimimo dieną vykstančiame koncerte jo kūrybą gros ir komentuos provaikaitis Rokas Zubovas. Skambės fortepijoniniai kompozitoriaus kūriniai, atskleisiantys autoriaus kūrybos laboratoriją ir stiliaus evoliuciją: nuo liaudies dainų išdailų iki penkiabalsės fugos b-moll.

„Garsų šešėliai“

Kūriniai violončelei, akordeonui ir elektronikai sudaro šios programos, peržengiančios muzikinių žanrų ir stilių ribas, esmę. Ją atliks du saviti ir plataus akiračio menininkai, sau be atvangos keliantys aukštą profesionalumo kartelę. Akustinių instrumentų ir elektronikos dialogai stebins neįtikėtinais skambesiais, šviesos ir šešėlių žaismas kels ryškias vaizdines asociacijas.
 

„Nemirtingumas“

“Nemirtingumas” – tai jaunųjų menininkų projektas, dedikuotas Lietuvos kompozitorių muzikai puoselėti. Mūsų tautos gimimas iš unikaliųjų sutartinių atveda iki jų persipynimo kompozitorių kūryboje. Tautos išlikimas ir nemirtingumas, aktualus dabar ir visados, yra būtent muzikoje.
Muzikos, meilės ir tikėjimo amžinybe nemirtingumas.

Monospektaklis – opera „Izadora“

Monospektaklis-opera „Izadora“ – dar vienas jaunųjų Lietuvos menininkų projektas, sulaukęs palankaus publikos ir kritikos įvertinimo bei „Auksinio scenos kryžiaus“. Operos kūrėjus įkvėpė legendinės šokėjos Isadoros Duncan gyvenimas. Spektaklyje pasakojama fanatiškai susižavėjusios ir su ja susitapatinusios moters istorija.

„Būsenos muzika“

17 val. II a. fojė  – prieškoncertinis susitikimas su kompozitoriais Pēteriu Vasku, Vidmantu Bartuliu, Zita Bružaite, Giedriumi Puskunigiu ir atlikėjais.
Koncertas apgaubs palaiminga ramybe ir leis išgyventi amžinybės prisilietimą. Būsenos muzika, mirganti statika skleisis latvio Pēterio Vasko ir brito Gavino Bryarso kūriniuose. Naujuose Vidmanto Bartulio, Zitos Bružaitės ir Giedriaus Puskunigio opusuose prabils lietuviška gaida, tokia sava ir artima kaip pajūrio pušų ošimas.

Videoklubas „Kino ir muzikos dialogai“

„Absoliuti, kosminė tuštuma neegzistuoja. Egzistuoja tyla, kurioje kasdienybės triukšmo užgožtas skleidžiasi nepaprastai turtingas vos apčiuopiamas vaizdų ir garsų pasaulis. Kinas gali pamatyti daugiau ir giliau nei leidžia mūsų regėjimas“, – teigia režisierius Audrius Stonys.

 „Sintetinė pelkė“

„Sintetinėje pelkėje“ intriguos egzotiški gamtos garsai, leisiantys pasijusti Amazonės džiunglėse. Gėrėsimės puikiu Mariaus Balčyčio trombono valdymu, meistriškais Sauliaus Astrausko perkusijos pasažais ir Arnoldo Gurinavičiaus kontraboso lankstumu.

 

„PERMAINŲ MUZIKA“: ATSIVERKITE POKYČIAMS!

Šiuolaikinės muzikos festivalis „Permainų muzika“ kiekvieną rudenį klausytojams pristato geriausius XX–XXI a. muzikos pavyzdžius ir moderniausias raiškos formas, supažindina su įvairių menų tarpusavio sąveikomis, skatina netradicinės kūrybos būdus. Festivalio repertuare skamba kūriniai, lėmę praėjusio amžiaus muzikos istorijos permainas, ir šių dienų autorių muzikiniai ieškojimai. Kasmetiniai susitikimai su šiuolaikine muzika, jos kūrėjais bei atlikėjais klausytojams atveria galimybes naujiems įspūdžiams ir mąstymo pokyčiams.

FESTIVALIO REPERTUARO SUDARYMAS
Loreta Narvilaitė
Koncertų salės direktoriaus pavaduotoja kultūrinei veiklai
T +370 46 219 743 
M +370 615 64013
loreta@koncertusale.lt