Vasaros koncertų ciklas 2011

„Nuo Joninių iki Žolinės“
2011 m. birželio 25 – rugpjūčio 13 d.
Klaipėdos koncertų salės parko estradoje

Muzika koncertų salės parke „Nuo Joninių iki Žolinės“

Vasaros koncertų ciklas „Nuo Joninių iki Žolinės“, šiemet rengiamas jau trečią kartą, žymi naują Klaipėdos koncertų salės renginių tradiciją ir formą. Jis suteikia galimybę klausytojams patirti malonius įspūdžius ir mėgautis klasikine muzika atvirame ore. Kita vertus, šalia Klaipėdos koncertų salės esančio parko estradoje vykstantys renginiai sujungia praeitį su dabartimi. Dar XIX amžiaus viduryje, Šaulių organizacijos laikais, čia vykdavo miesto šventės.

Vasaros ir muzikos garsai netrukus čia vėl susilies į bendrą harmoniją ir aštuonis birželio – rugpjūčio vakarus kvies patirti jos magišką poveikį.
 
Birželio 25-ąją Vasaros koncertų ciklą „Uvertiūra naujajam amžiui“ simboliškai pradės Lietuvos kariuomenės orkestras. Vadovaujamas ir diriguojamas Egidijaus Ališausko jis galingu skambesiu užlies ne tik parko estradą – visoje Šaulių gatvėje aidės uniformuotų orkestrantų atliekami kūriniai. Solo su orkestru pasirodys Tadas Česnauskis (trimitas) bei Tomas Kulikauskas (marimba) – abu studijavę Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijoje. Orkestro sudėtyje, tikėtina, matysime dar ne vieną buvusį klaipėdietį. Energingas ir efektingas kariškių grojimas sugrąžins į praeitį ir primins kadaise tarpukaryje mūsuose buvusį labai populiarų pučiamųjų orkestrų muzikos žanrą.
 
Uždegantis „Vasaros džiazas parke“ liepos 2-osios vakarą trumpam nustelbs net paukščių giesmes. Čiulbuonėliai kartu su publika klausysis netipiškos sudėties ansamblio, į kurį susibūrė žinomi klasikinės ir džiazo muzikos meistrai. Raimondas Sviackevičius jame gros akordeonu, kontrabosininkas Arnoldas Gurinavičius visų nuostabai šįkart skambins klavišiniais, Vytis Nivinskas grieš kontrabosu, o Saulius Astrauskas – šio projekto spiritus movens – valdys visą mušamųjų instrumentų bateriją. Populiarios George‘o Gerswino, Herbie Hancocko, Duke‘o Ellingtono ir kitų kūrėjų melodijos liesis spalvingose improvizacijose, skęs įmantriuose ritmo piešiniuose. Melodingos ir gražios muzikos salelės leis trumpam atsikvėpti, svaigiu valso ritmu pakeliauti svajonių horizontais, kol jų nepertrauks aktyvus svinguojantis pasažas.
 
Šventiškai ir kilniai koncertu „Tiktai dėl Lietuvos. . . tik dėl Tėvynės. . .“ liepos 6-ąją paminėsime Lietuvos valstybės – Mindaugo karūnavimo dieną. Koncertuos Klaipėdos kamerinis orkestras, vadovaujamas Mindaugo Bačkaus, smuiku grieš Zigmantas Brazauskas. Ilgaamžių medžių paunksmėje prasmingai skambės lietuvių autorių Juozo Naujalio, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Balio Dvariono, Broniaus Kutavičiaus, Felikso Bajoro, Arūno Navako kūriniai. Justino Marcinkevičiaus dramų „Mažvydas“ ir „Mindaugas“ fragmentus įkvėptai skaitys Klaipėdos dramos teatro aktorius Vytautas Paukštė.
„Aš priverčiau jėga paklusti man. Rašyk, kad aš... kad nemylėjau nieko... Tačiau pridėk, kad visa tai dariau tiktai dėl Lietuvos, tik dėl Tėvynės... Ir būtinai pridėk, kad jai ir man turbūt nebuvo kito... kito kelio... Kad aš buvau jos įrankis... Kad aš tik ją mylėjau... Lietuvą... Ją vieną... Galbūt mane supras... galbūt atleis...“ (iš J. Marcinkevičiaus dramos „Mindaugas“).
 
Romantine nuotaika alsuos pianisto Petro Geniušo rečitalis „Vakaro fortepijonas“, kurio kviečiame klausytis liepos 9-osios vakarą.Jis bylos apie tai, jog„tikras menininkas įkvėpimo stoka nesiskundžia.Jis visą laiką nori kurti. Pabundi rytą – ir ateina įkvėpimas. Pamatai klaviatūrą ir nori groti. Kartais pianino net matyti nereikia. Įkvėpimas ateina ne tada, kai sėdi ir lauki, o kai dirbi,“ –  kaip sako charizmatiškasis pianistas. Lietuvos nacionalinės premijos laureatui pastaruoju metu dažnai tenka pasirodyti ne tik garbingose akademinėse scenose, bet ir netipiškose, atvirose erdvėse.
Fortepijoninės muzikos koncertas po žvaigždėtu vasaros dangumi – argi ne viliojantis pasiūlymas? Juolab, kad jame bus atliekama Frédérico Chopino, Roberto Schumanno, Franzo Liszto muzika. Pasak P. Geniušo, „šie trys pastarųjų metų jubiliatai, vienmečiai romantikai prieš 200 metų įvykdė sprogimą pianizmo istorijoje, suteikdami instrumentui centrinę muzikos jėgą“. Tarp koncerte skambėsiančių kūrinių bus „Vakaro muzika“ iš R. Schumanno ciklo „Margi lapeliai“. P. Geniušas pernai išleido šio kompozitoriaus kompaktinę plokštelę, kurią įrašė Klaipėdos koncertų salėje.
 
„Muzikinis tiltas Bostonas – Klaipėda“ bus nutiestasliepos 16 dieną.Klaipėdos kamerinis orkestras muzikuos kartu su solistais smuikininkais Bostone (JAV) gyvenančiais Dana Pomerancaite-Mazurkevich irYuri Mazurkevich bei Klaipėdoje dažnai sutinkamu Martynu Švėgžda von Bekkeriu. Klausysimės Antonio Vivaldi, Johanno Sebastiano Bacho, Jean-Marie Leclairo, Arnoldo Malcolmo koncertų vienam, dviem ir trim smuikams su orkestru.
D. Pomerancaitė-Mazurkevichyra Lietuvoje gimusi žymi smuikininkė, pedagogė. Ji kaip ir Y. Mazurkevich baigė Maskvos konservatoriją, pelnė laureatų vardus tarptautiniuose konkursuose ir daug koncertavo.
Neseniai M. Švėgžda von Bekkeris, gavęs Fulbright stipendiją, metus gyveno JAV ir dirbo jų asistentu Bostono Universitete. Šiemet liepos mėnesį Klaipėdoje jie visi trys ves smuiko virtuozų meistriškumo klasę. Koncerte „Muzikinis tiltas Bostonas – Klaipėda“ taip pat pasirodys jos dalyviai – jaunieji smuikininkai, laimėję konkursą dėl teisės groti su mūsų kameriniu orkestru.
 
Muzikalų jaunimą išgirsime ir kitame ciklo koncerte visai šeimai „Aukuras ir vaikai“, kuris vyks liepos 23 dieną. Klaipėdos chorui „Aukuras“ diriguos jo meno vadovas Alfonsas Vildžiūnas. Dalyvaus Saulius Šiaučiulis (klavišiniai), Viktoras Timašiovas (gitara) bei „Aukuro“ choristų vaikai. Koncerto programa bus labai įvairialypė: klausysimės solinių, šeimyninių pasirodymų, rimtų ir linksmų kūrinių. Publikai neteks nuobodžiauti, nes ji galės įsijungti į bendrą chorą, akomponuojant pačiam džiazo grandui ir nerūpestingam medžių lapų šnaresiui.
 
Rugpjūčio 6-ąją programą „Sveika, Amerika“ kartu su tenoru Deivydu Norvilu (Deiviu) atliks Klaipėdos brass kvintetas, pianistas Saulius Šiaučiulis bei perkusistas Viačeslavas Krasnopiorovas.
Klaipėdoje gimęs ir dainuoti pradėjęs D. Norvilas pripažįsta, jog pastaruoju metu labai domisi amerikietiška muzika. Jis mokėsi Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijoje, o neseniai gavo LMTA magistro diplomą. Sėkmingai derinantis klasikinės ir popmuzikos atlikėjo bei TV laidų vedėjo karjerą Deivydas sako: „Viską darau šimtu procentų. Jei vaidinu spektaklyje - atiduodu visą save. Jei dainuoju - lygiai taip pat. Jei vedu laidą – stengiuosi, kad ji būtų maksimaliai gera. Esu laimės kūdikis, kuriam darbas sutampa su pomėgiu, tad, manau, man pasisekė“.
Klaipėdiečių kvintete gros Vilmantas Bružas (meno vadovas, trimitas), Alius Maknavičius (trimitas), Algirdas Ulteravičius (valtorna), Steponas Sugintas (trombonas), Jurgis Dargis (tūba). Programoje „Sveika, Amerika“ skambės Rimanto Giedraičio padarytos Leonardo Bernsteino, George‘o Gershwino, Charlie Chaplino, Richardo Rodgerso, Johno Kanderio ir kitų autorių aranžuotės. 
 
„Kaip vasaros vėjas“ – netikėtai,greitai ir lengvai nuaidės paskutinis ciklo koncertas, kurį rugopjūčio 13-osios vakarą klausytojams dovanos Klaipėdos choras „Aukuras“. Alfonso Vildžiūno diriguojamamkolektyvui šįkart pritars Aušra Valentienė (klavišiniai). Apart švedų liaudies dainos, pasufleravusios programos pavadinimą, išgirsime, kaip pūtė vėjas kompozitorės Zitos Bružaitės partitūroje. Sugiedosime Jono Tamulionio himną muzikai, poetiškai pasvajosime ir prisipažinsime mylėję kartu su Faustu Strolia. Po truputį temstantis rugpjūčio dangus užvers vasaros muzikos vartus – ir paliksime kartu su Charlie Chaplino šypsena laukti rudens...