APIE MUS

files/Main/

"Pēteris Vasks aplanko savo "vaikus" LT

Antradienis, 2009 metų spalio 06 d.

„Mano kūriniai yra mano vaikai, todėl domiuosi, kaip jiems sekasi gyvenime,” taip penktadienį savo atvykimą į Klaipėdos kamerinio orkestro koncertą Kuldygos kultūros centre apibūdino garsiausias pasaulyje latvių kompozitorius Pēteris Vasks.
Šis koncertas buvo vienas iš dviejų Lietuvos kolektyvo koncertų Latvijos renginyje – Rudens kamerinės muzikos festivalyje. Klausytojai tarsi buvo vedami kelionėje nuo šešiolikmečio Mocarto nuotaikingo Divertismento Fa mažor per P.Vasko ilgesingą dedikavimą seseriai Martai Musica dolorosa, per austro Jozefo Haidno ir lietuvio Algirdo Martinaičio kūrinius iki gruzinų autoriaus Vahtango Kahidzės kūrinio Blitz Fantasy, kuriame instrumentinis atlikimas buvo papildytas ir šios kalnų tautos dainų motyvais.

Ne tiktai Rygoje

Pēteris Vasks antrus metus yra Rudens kamerinio muzikos festivalio globėjas, kuris organizacijai Latvijos koncertai siūlo pasaulyje žinomus menininkus ir ragina įjungti į programą latvių autorių kūrinius. Jo ciklą fortepijonui Metų laikai Liepojoje neseniai atliko žymus pianistas Vestards Šimkus. Kompozitorius, ką tik gižęs iš autorinio koncerto Lvove, suspėjo į Spykerio koncertų salės atidarymą Rygoje. „Ir kas gi nenorėtų atvažiuoti į gražiąją Kuldygą!” Jis čia pat pakvietė į koncertą kultūros centre dvi vokiečių turistes. Festivalis paprastai vyksta ne tik sostinėje. „Būtų katastrofa, jeigu Latvija pavirstų tik į Rygą! Gerai, kad Latvijos koncertų vadovas Guntars Ķirsis ieško palankių savivaldybių, ” sako P.Vasks.

Vieta gera, klausytojus reikia pripratinti

Apie 60 klausytojų Kuldygoje kompozitorius šypsodamasis sako: „Galėjo būti ir blogiau... Salės akustika gera, bet dažnai čia nieko tokio neįvyksta, ir poreikio tuščioje vietoje neatsiranda. Taip, žmonės eina į garsių vardų renginius. Jeigu atvažiuotų Vestards Šimkus, Sergejs Jēgers arba Gidons Krēmers, salė būtų pilna. Tikroji vieta, kur reikėtų auklėti tokių koncertų lankytojus, yra muzikos mokykla”. Kultūros centro direktorė Inta Burnevica teigia: „Kartais meldžiame Dievą, kad ateitų daugiau žmonių, negu yra ant scenos... Stengiamės patenkinti įvairius skonius, skatiname rengti renginius ir bažnyčiose. Gaila, kad su mokyklomis, rengiant koncertus – paskaitas, geras bendradarbiavimas nesusiklosto“. Tačiau kultūros centro direktorė ir toliau žada bendradarbiauti su Latvijos koncertais.

Dovana penktadienio vakarą

Andris Kļaviņš, Kuldygos vandens vadovas, jau pertraukos metu buvo emociškai susijaudinęs: „Penktadienio vakarą toks koncertas yra dangaus dovana! Iš kur gi šiais metais gauti jėgų, jeigu ne iš kultūros? 45 gyvenimo metais mano gyvenime kažkas pasikeitė, ir dabar klasikinė muzika man labai patinka. Šis atlikimas yra aukštos klasės, nes lietuvių styginių instrumentų mokykla yra stipri.” Jo sūnus Juris, devynerių metų metęs motokrosą ir pradėjęs mokytis groti violončele, šiuo metu mokosi Ventspilio vidurinėje muzikos mokykloje. Juris, atrodo, tą vakarą vienintelis jaunos kartos klausytojas, sako: „Haidno kūrinį pats kaip violončelininkas esu grojęs su koncertmeisteriu. Apie Klaipėdos orkestrą girdėjau gerų atsiliepimų, todėl su nekantrumu čia atėjau. Klausydamas muzikos, paprastai jaučiu dvasios palengvėjimą. Kaip klausytojas iš koncerto niekada nesu išėjęs nusivylęs.”

Dina Poriņa
Modrio Rubeņio nuotrauka

     
           
                             

 

Svetainių kūrimas ADME