Eduardo Balsio gala koncertas

2019 Spalio 9 Įvykęs renginys
2 val.
10.00 €
Renginio laikas: 18.30 val. 
Renginio vieta: Klaipėdos koncertų salė
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Šv. Kristoforo kamerinis orkestras
Meno vadovas ir dirigentas Modestas Barkauskas
Dirigentas ir solistas David Geringas (violončelė, Lietuva–Vokietija)
Programa: Eduardas Balsys – „Jūros atspindžiai“, Siuita iš baleto „Eglė – žalčių karalienė“ (Davido Geringo aranžuotė).
Klaipėdos E. Balsio menų gimnazijos choras
Vadovė Zita Kariniauskienė
Solistai: Jovita Vaškevičiūtė (mecosopranas), Arūnas Malikėnas (bosas), Nojus Tverijonas/Rūtenis Žičkus (diskantas).
Dalia Balsytė ir Indrė Baikštytė (fortepijoninis duetas), Rokas Stunžėnas (kontrabosas)
Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro mušamųjų grupė
Dirigentas Modestas Barkauskas
Programa: Eduardas Balsys – Oratorija „Nelieskite mėlyno gaublio“.
Koncerto vedėjas - muzikologas Viktoras Gerulaitis.Festivalio finalas – Eduardo Balsio 100-mečiui
 
Festivalio „Permainų muzika“ pabaigos koncertas apjungs gausias atlikėjų pajėgas didingam „Eduardo Balsio gala koncertui“, kuris Klaipėdos koncertų salėje vyks spalio 9 dieną, trečiadienį, 18.30 val. Kompozitoriaus 100-metį paminėsime klausydamiesi jo trijų stambios formos kūrinių.
 
Gyvenant uostamiestyje, mokantis Vytauto Didžiojo gimnazijoje prasidėjo E. Balsio kelias į muziką. Labai svarbus kompozitoriaus įkvėpimo šaltinis buvo jūra. Nepaisant to, kad kompozitorius vėliau daugiausia gyveno ir kūrė Vilniuje, vasaras dažnai leisdavo prie jūros. Trys jo monumentaliausi kūriniai susiję su pajūrio kraštu. Tai baletas „Eglė žalčių karalienė“, oratorija „Nelieskite mėlyno gaublio“ ir opera „Kelionė į Tilžę“.
 
Didesnės sudėties styginių orkestrui E. Balsys parašė orkestrinę poemą „Jūros atspindžiai“. Būtent šis kūrinys pradės spalio 9-osios programą. Siuitą iš baleto „Eglė žalčių karalienė“ violončelei ir styginiams pritaikė ir solinę partiją atliks violončelininkas David Geringas.
 
David Geringas – žymus Lietuvos ir Vokietijos violončelininkas, pedagogas ir dirigentas. Šiandienos muzikinio elito narys, universalus atlikėjas, kurio interpretacijoms atsiveria įvairių epochų muzikos šedevrai, pasaulį sužavėjo ypatingu stilistiniu lankstumu, intelektualumu ir išskirtiniu violončelės tembru. Maestro nepamiršta sugrįžti ir į gimtąją Lietuvą, kurios publikai kaskart dovanoja nepamirštamus muzikinius įspūdžius.
 
Koncertui susivieniję Klaipėdos ir Šv. Kristoforo kameriniai orkestrai buvo įkurti panašiu laikotarpiu, abu skaičiuoja savo trečią dešimtmetį. Mindaugo Bačkaus ir Modesto Barkausko vadovaujami kolektyvai Lietuvoje žinomi dėl savo profesionalumo ir universalumo, plačios gastrolių geografijos, yra aktyvūs Lietuvos ir užsienio muzikos pasaulio dalyviai.
 
Finaliniai paskutinio festivalio koncerto akordai – E. Balsio oratorija „Nelieskite mėlyno gaublio“. Ypač gilų emocinį poveikį turinčio kūrinio dramaturgija pagrįsta nuolatiniais kontrastais: taika ir karas, gyvieji ir žuvusieji, dabartis ir praeitis. Šie kontrastai veikia tarsi šviesos ir šešėlio kaita, kurios įtaigumas nepalieka abejingų. 
 
Oratoriją diriguos Modestas Barkauskas, kuris 2016 metais buvo pripažintas geriausiu jaunuoju menininku ir apdovanotas „Auksiniu scenos kryžiumi“. Jis dažnai diriguoja ir Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatre, rengia koncertus su visais svarbiausiais Lietuvos orkestrais. Beje, pirmasis Modesto Barkausko diriguotas spektaklis buvo būtent Klaipėdoje.
 
Simboliška, kad fortepijonų partijas šiame kūrinyje atliks kompozitoriaus dukra Dalia Balsytė ir anūkė Indrė Baikštytė, dainuos Klaipėdos E. Balsio menų gimnazijos choras. Solistų partijos patikėtos Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistams – mecosopranui Jovitai Vaškevičiūtei, bosui Arūnui Malikėnui – ir klaipėdiečiams diskantams.
 
„Džiugu, kad Klaipėdos koncertų salėje E. Balsio muzika skamba dažnai, joje jau yra skambėjusi ir oratorija, kurioje grojome su Indre. Grįžtame su naujais solistais pristatyti kūrinio jo pasiilgusiems ar dar negirdėjusiems. Tiesa, dabar boso partiją atliksiantis Arūnas Malikėnas dainavo oratorijos premjeroje 1969 m. diskanto partiją. Man gražus, simboliškas šio dainininko augimas kartu su Tėčio kūryba.“ – sako D. Balsytė.
 
Eduardas Balsys – lietuvių muzikinės kultūros švyturys. Jis švietė ryškiai, veikė drąsiai, pripažinimą ir pagarbą pelnė talentu ir darbu. Jo kūrybos šviesa iki šiol spinduliuoja, tikrosios meninės vertybės gyvena šimtmečius. Pasak D. Balsytės, „E. Balsio kūryba yra tokia įvairialypė, kad joje sau mielą kūrinį galėtų atrasti skirtingo muzikinio išprusimo ar skonio žmonės“.
 
Kviečiame praleisti paskutinį „Permainų muzikos“ festivalio vakarą su nuostabia ir turininga šio kompozitoriaus muzika!
Šio koncerto bilietui yra taikomas 1,20 Eur BILIETAI.lT bilietavimo mokestis. Mokesčiui nuolaidos nėra taikomos.