Festivaliai

Ypatingas varpų garsas

Lietuvos valstybės 100-mečiui
 
2018 m. birželio 24 d., sekmadienis
 
Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelis
 
 
(Liepų g. 12, Klaipėda)


Klaipėdos kariliono varpai skamba Lietuvai!

Klaipėdos kariliono festivalio varpai šiemet skamba 100-mečio jubiliejų švenčiančiai Lietuvai. Birželio 24 dieną aukštai ir plačiai sklindantys varpų garsai, tarsi gyva istorijos tąsa, kvies prisiminti ir ateities kartoms perduoti jos prasmę. Festivalio varpai kvies džiaugtis laisve! 
Klaipėdos karilionas šiandien yra vienas iš trijų Lietuvoje esančių tokių muzikos instrumentų, tapęs miesto savitumo simboliu. Klaipėdos centrinio pašto bokšte jis buvo sumontuotas 1987 metais ir tarnavo iki 2006 metų, kai buvo pakeistas nauju.
„Royal Eijsbauts“ varpų liejykloje Olandijoje pagamintą dabartinį instrumentą sudaro 48 varpai, kurių diapazonas – keturios oktavos. Bendras varpų svoris – 5 tonos, o su visomis konstrukcijomis jis siekia 10 tonų. Didžiausio ir sunkiausio varpo masė – 900  kilogramų.
Klaipėdos kariliono festivalis – tai keturi koncertai per vieną ilgiausią metų dieną. Varpų muzika girdisi visame senamiestyje, tačiau geriausia jos klausytis Laikrodžių muziejaus kiemelyje. Koncertai transliuojami dideliame ekrane, tad visi klausytojai gali ne tik girdėti, bet ir matyti varpinėje grojančius atlikėjus.
Festivalį rengia Klaipėdos koncertų salė. Visą birželio mėnesį miesto centre bus galima susipažinti su Klaipėdos karilionui skirta paroda. Taip pat bus rengiamos ekskursijos į Klaipėdos centrinio pašto bokštą, kurių metu visi norintieji galės iš arčiau pamatyti šį retą instrumentą.
 
Birželio 24 dieną 12 valandą festivalio pradžią paskelbs „Vidudienio varpai“. Pirmieji juos prakalbins klaipėdiečiai karilionininkai Kęstutis Kačinskas ir Stanislovas Žilevičius. Juos pažįstame kaip ilgamečius Klaipėdos kariliono atlikėjus, kurie ištikimai tarnauja savo instrumentui, skleidžia jo muziką jau beveik 30 metų. Kasmet jie sugroja apie 50 koncertų. Klaipėdos kariliono koncertai vyksta kiekvieną šeštadienį ir sekmadienį bei švenčių dienomis. K. Kačinskas ir S. Žilevičius patys rašo ir aranžuoja kūrinius karilionui. Kelios jų kompozicijos arba aranžuotės bus atliktos ir „Vidudienio varpų“ koncerte. Dar skambės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Balio Dvariono, Giedriaus Kuprevičiaus bei užsienio autorių Franko Steijnso, Gijsberto Koko kūryba.
 
15 valandą prabils „Popietės varpai“. Koncertuos festivalio  svečiai – pripažintas karilionu grojančių atlikėjų duetas  Anna Maria Reverté ir Koen van Assche (Ispanija–Belgija). 
Balselonoje gimusi ir dabar šiame mieste gyvenanti Anna Maria Reverté kariliono atlikimo meną studijavo Olandijoje ir Danijoje. Atlikėja yra keleto tarptautinių kariliono konkursų laureatė ir pati dalyvauja vertinimo komisijų darbe. Ji daug koncertuoja Europoje ir JAV. Talentinga atlikėja pritaikė karilionui per 400 kitų autorių kūrinių. A. M. Reverté yra Palau de la Generalitat (Katalonijos vyriausybės rūmų) karilionininkė. Svarbi jos interesų sritis – katalonų muzika ir jos sklaida.
Koen van Assche dirba net 4 Belgijos miestų (Antverpeno, Lježo, Tiurnhauto ir Hėrentalso) karilionininku. Jis mokėsi Karališkojoje kariliono mokykloje Mechelene (Belgija), kuri laikoma seniausia ir didžiausia šio reto instrumento mokymo įstaiga pasaulyje. Jis taip pat laimėjo prizus tarptautiniuose kariliono konkursuose, nuolat koncertuoja  Europoje bei JAV. Savo programose atlikėjas dažnai sujungia karilioną ir kitus instrumentus. Be to, K. van Assche yra kariliono grojimo metodikos autorius ir dirba pedagoginį darbą trijose Belgijos mokymo institucijose.
Prieš keletą metų A. M. Reverté ir K. van Assche pradėjo rengti koncertus, kuriuose groja unikaliu mobiliuoju karilionu The Bronzen Piano. Pasirodymai vyksta garsiojoje Barselonos Sagrada Familia bažnyčioje arba salėse, karilionui kartais  akompanuoja styginių orkestras.
Dueto koncerto programoje skambės Antonio Vivaldi, Johanno Sebastiano Bacho, Ludwigo van Beethoveno, Franzo Schuberto kūrinių aranžuotės ir originali belgų karilionininko Geerto D'hollanderio kompozicija.
 
„Vakaro varpai“ pasigirs 18 valandą. Šiame koncerte pasirodys kauniečiai  karilionininkas Julius Vilnonis ir  Kauno bigbendas, diriguojamas  Liutauro Janušaičio. Programoje skambėsianti J. Vilnonio dviejų dalių kompozicija „Muzika penkiems“ gimė susitikus penkiems naujų tembrinių jungčių ištroškusiems atlikėjams. Šiemet naujai aranžuota varpams ir bigbendui, ji įgis sodresnį pavidalą. „Viskas juda ir keičiasi“, – sako žinomas karilionininkas ir kūrinio autorius.
L. Janušaičio „Eos“ sukurta specialiai Kauno bigbendui ir karilionui. Aktyviai Lietuvoje ir užsienyje koncertuojantis džiazo muzikantas bei kūrėjas teigia, kad kūrinio pavadinime slypi žinutė apie graikų aušros deivę.
Jau 25 metus Kauno bigbendas yra svarbiausių šalies džiazo įvykių liudininkas, dalyvis ir kūrėjas. Net kelioms atlikėjų kartoms jis tapo gyva džiazo mokykla. Be šio kolektyvo sunkiai įsivaizduojamos kasmetinės Lietuvos džiazo šventės. Kauno bigbendo atliekami kūriniai skamba tiek prestižinėse koncertų salėse, tiek tūkstantinėse arenose; su juo scenoje muzikuoja žinomi džiazo meistrai ir estrados dainininkai. Tačiau svarbiausia kolektyvo ambicija – ne sensacijų vaikymasis, o  profesionalumas ir džiazo sklaida. Simboliška, kad Kauno bigbendo ištakos siekia Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo aušrą – 1992 metus.  Šiandien jis rašo savo veiklos metraščio improvizaciją kaip koncertinės įstaigos „Kauno santaka” kolektyvas.
 
Festivalio koncertų maratoną 21 valandą vainikuos „Nakties varpai“. Karilionu gros Gintaras Sodeika, dažnai koncertuojantis pačiu naujausiu ir didžiausiu Lietuvoje – Vilniaus karilionu. Šį menininką pažįstame kaip kompozitorių, tarpdisciplininių meno projektų kūrėją, hepeningų festivalių rengėją, daug metų bendradarbiaujantį su režisieriumi Oskaru Koršunovu ir parašiusį muziką daugumai jo spektaklių.
Koncerte skambės specialiai Klaipėdos kariliono festivaliui sukurto  G. Sodeikos  kūrinio „Fluxus Requiem“ premjera. Pasak autoriaus, „tai (ne)gedulingos  (ne)mišios mišriam chorui, pučiamųjų instrumentų kvintetui, solistui (judesys ir balsas), karilionui, paukščiams, vabalams ir sliekams“. Šiais metais (2018) sukanka 40 metų nuo Fluxus judėjimo pradininko Jurgio Mačiūno (1931–1978) mirties. Jam ir jo inicijuotam judėjimui ir skirtas „Fluxus Requiem“.
Fluxus – lotyniškai tai reiškia „tekėjimas“. Fluxus terminu pažymėtas menas pirmiausia reiškė, kad jis nuolat kinta. Paties J. Mačiūno gyvenimas buvo nuolatinė kūryba, kintanti, čia pat prasidedanti ir besibaigianti bei maištaujanti prieš oficialias visuomenės gyvenimo normas. Jis gyveno kurdamas save, žaisdamas bei linksmindamas aplinką.
Šį intriguojantį G. Sodeikos opusą taip pat atliks Klaipėdos choras „Aukuras“, Klaipėdos brass kvintetas ir aktorius Benas Šarka. Diriguos Alfonsas Vildžiūnas, o šviesų projekcijas kurs Eugenijus Sabaliauskas.
Festivalio koncertus ves Gerūta Griniūtė.
 
Iki susitikimo ilgiausią metų dieną, skambant Klaipėdos kariliono varpams!
Kęstutis Kačinskas, Stanislovas Žilevičius (karilionas)
Programa: Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Balys Dvarionas, Giedrius Kuprevičius, Kęstutis Kačinskas, Stanislovas Žilevičius, Frank Steijns, Gijsbert Kok
 
 
Anna Maria Reverte, Koen van Assche (kariliono duetas, Ispanija–Belgija)
Programa: Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Geert D'hollander

 
Julius Vilnonis (karilionas)
Kauno bigbendas
Vyr. dirigentas Jievaras Jasinskis
Dirigentas Liutauras Janušaitis
Programa: Julius Vilnonis, Liutauras Janušaitis
 
 
Gintaras Sodeika (karilionas, elektronika)
Klaipėdos choras „Aukuras“
Meno vadovasAlfonsas Vildžiūnas
Klaipėdos brass kvintetas:
Sigitas Petrulis (meno vadovas, trimitas), Alius Maknavičius (trimitas), Monika Miliauskienė (valtorna), Evaldas Bružas (trombonas), Vidmantas Liasis (tūba)
Benas Šarka (aktorius)
Matas Šimonis (šviesų dailininkas)
Programa: Gintaras Sodeika „Fluxus Requiem“ (premjera)
 
 
Festivalio koncertus veda Gerūta Griniūtė

Birželio 8, 21, 22 d. 17 ir 18 val., Klaipėdos centrinis paštas (Liepų g. 16)

Dalyvauja karilionininkai Kęstutis Kačinskas, Stanislovas Žilevičius

Bilieto kaina 3 Eur, ikimokyklinio amžiaus vaikams, moksleiviams, studentams, senjorams, neįgaliesiems – 1,50 Eur.

Registracija telefonu +370 620 64151 / Kristina

Bilietus galima įsigyti Klaipėdos koncertų salės kasoje arba prieš ekskursiją. Dalyvių skaičius grupėje ribotas – 20 asmenų.

Esant pageidavimui organizuojamos papildomos ekskursijos. Tel. +370 620 64151 / Kristina

Ekspozicija „Klaipėdos karilionas“

Birželio 4–22 d.  skvere prie paminklo Herkui Mantui (Herkaus Manto g. 38)
Birželio 23–24 d.  Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelyje (Liepų g. 12)

Kariliono festivalio bilietas – 6 Eur. Galioja į visus festivalio koncertus. Nuolaidos netaikomos.

Bilietus platina BILIETAI.LT 

Taikomas Bilietai LT 0,80 Eur aptarnavimo mokestis.
Studentams, moksleiviams, senjorams, neįgaliesiems bilietai parduodami pateikus galiojantį pažymėjimą.
Ikimokyklinio amžiaus vaikai į festivalio koncertus įleidžiami nemokamai.

Klaipėdos koncertų salės kasos adresas – Šaulių g. 36, Klaipėda, tel. (8 46) 410566     
Darbo laikas:

  • Pirmadienis–penktadienis – 11.00–19.15 val. (pietų pertrauka – 14.30–15.15 val.).
  • Šeštadienis – jei yra renginys – 2 val. iki renginio pradžios.
  • Sekmadienis – kasa nedirba.

Festivalio dieną, 30 min. iki kiekvieno koncerto, bilietai parduodami renginio vietoje (Laikrodžių muziejaus kasoje, Liepų g. 12, Klaipėda).

15 val. „Popietės varpai“

 
18 val. „Vakaro varpai“

 
21 val. „Nakties varpai“