Klaipėdos kariliono festivalis 2020

2020 m. birželio 24 d., trečiadienis

Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelis

(Liepų g. 12, Klaipėda)

Klaipėdos kariliono festivalis:

#saugikultūra

 

Klaipėdos kariliono festivalis – pirmasis didelis renginys, kurį Klaipėdos koncertų salė organizuoja po ilgos pauzės, trijų mėnesių tyla paženklinusios įstaigos repertuaro partitūrą. Tiesa, unikalus instrumentas – Klaipėdos karilionas – nenutilo net ir karantino laikotarpiu. Aukštai ir plačiai sklindantys varpų garsai ir toliau darniai įsilieja į uostamiesčio garsinį peizažą.  
 
Ši kariliono garsų preliudija birželio 24-ąją atveda į Klaipėdos kariliono festivalį, šiemet rengiamą jau septintąjį kartą. Dabartinės situacijos kontekste kariliono koncertai įgauna dar didesnę prasmę.
 
Nuo senovės tikima, kad varpų muzika gydo sielą ir kūną, t. y. pakelia dvasiškai ir stiprina fizinę sveikatą. Mokslininkų teigimu, varpų gaudesio sukeliamos vibracijos išvalo aplinką nuo neigiamos energijos. Žemi varpų dažniai veikia raminamai, padeda atsigauti patyrus stresą, o štai aukšti – aktyvina, suteikia budrumo. Todėl varpų muzikos koncertas gali tapti ne tik puikia terapijos priemone, bet ir malonia laisvalaikio pramoga.
 
Klaipėdos karilionas šiandien yra vienas iš trijų Lietuvoje esančių tokių muzikos instrumentų, tapęs miesto savitumo simboliu. Klaipėdos centrinio pašto bokšte jis buvo sumontuotas 1987 metais ir skambėjo iki 2006 metų, kai buvo pakeistas nauju.
 
„Royal Eijsbauts“ varpų liejykloje Olandijoje pagamintą dabartinį instrumentą sudaro 48 varpai, kurių diapazonas – keturios oktavos. Bendras varpų svoris – 5 tonos, o su visomis konstrukcijomis jis siekia 10 tonų. Didžiausio ir sunkiausio varpo masė – 900 kilogramų.
 
Klaipėdos kariliono festivalis – tai keturi koncertai per vieną ilgiausią metų dieną. Varpų muzika girdima visame senamiestyje, tačiau geriausia jos klausytis Laikrodžių muziejaus kiemelyje. Koncertai transliuojami dideliame ekrane, tad visi klausytojai gali ne tik girdėti, bet ir matyti varpinėje grojančius atlikėjus.

Birželio 24 d. 12.00 val. 
Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelis 
„Vidudienio varpai"
Nemokamai

Birželio 24 d. 15.00 val. 
Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelis 
„Popietės varpai"
Nemokamai

Birželio 24 d. 18.00 val.
Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelis 
„Vakaro varpai"
Nemokamai

Birželio 24 d. 21.00 val.
Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelis 
„Nakties varpai"
Nemokamai

Ilgus mėnesius ribota griežtų suvaržymų, šiandien kultūra mažais žingsniai grįžta į kasdienį gyvenimą. Ko gero vienintelis ir galingiausias miesto balsas, karilionas, nenutilęs visą kultūros ribojimo laikotarpį, netrukus skelbs muzikos šventę.
 
Klaipėdos kariliono festivalis – pirmasis didelis renginys, kurį Klaipėdos koncertų salė organizuoja po ilgos pauzės. Nors dalis apribojimų kultūriniams renginiams vis dar išlieka, tačiau Koncertų salė užtikrina, kad Kariliono festivalis taps pirmuoju festivaliu uostamiestyje, atversiančiu saugios kultūros pradžią.
 
Taip pat klaipėdiečiai ir miesto svečiai turės galimybę išvysti ekspoziciją „Klaipėdos karilionas“.  Joje bus galima susipažinti su šio instrumento istorija, karilioninkais Kęstučiu Kačinsku, Stanislovu Žilevičiumi bei šiųmečio Klaipėdos kariliono festivalio programa.
 
Ekspozicija „Klaipėdos karilionas“ bus eksponuojama savaitę prieš festivalį aikštėje prie paminklo Herkui Mantui (H. Manto g. 38), o festivalio dieną – Laikrodžių muziejaus kiemelyje (Liepų g. 12).