Mažoji fortepijono istorija
Kaip atsirado šiuolaikinis fortepijonas? Ar fortepijonas ir pianinas yra tas pat, ar tai yra skirtingi instrumentai?
2024 spalis 01
18:30
1 val. 40 min.
Klaipėdos koncertų salė
Onutė Gražinytė (fortepijonas, Lietuva–Vokietija), Gabrielius Alekna (fortepijonas, Lietuva–JAV), Pavel Giunter (mušamieji), Guntars Freibergs (mušamieji, Latvija)
Olivier Messiaen, Vytautas Bacevičius, Béla Bartók, Anders Koppel, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis
Šiuolaikinės muzikos festivalis „Permainų muzika“ vėl kviečia atsiverti pokyčiams ir naujiems įspūdžiais! Vykstantis jau 20-tą kartą jis klausytojams pristato geriausius XX–XXI a. muzikos pavyzdžius, turėjusius įtakos permainoms muzikos istorijoje, taip pat moderniausias raiškos formas, supažindina su įvairių menų tarpusavio sąveikomis. Festivalio programa, aprėpianti platų šiuolaikinės kultūros kontekstą, siūlo gausią tarptautinės reikšmės projektų įvairovę, skatina pažinti intriguojančias dabarties meno teritorijas ir patirti atradimo džiaugsmą.
Programa „M. K. Čiurlionis. Miške“ sujungs keturis talentingus menininkus, gyvenančius keturiose skirtingose valstybėse – Lietuvoje, Latvijoje, Vokietijoje ir JAV. Pianistų Onutės Gražinytės ir Gabrieliaus Aleknos bei perkusininkų Pavelo Giunterio ir Guntaro Freibergo interpretacijose skambės XX a. klasika, peržengianti sienas, įveikianti atstumus ir nepavaldi laikui.
Koncerto programoje, greta žymios danų roko grupės įkūrėjo Anderso Koppelio kompozicijos perkusijos duetui bei žymiojo XX a. vengrų muzikos klasiko Bélos Bartóko koncertinio opuso dviem fortepijonams ir mušamiesiems, skambės kompozitorių vizionierių, muzikos mistikais vadinamų – prancūzo Olivier Messiaeno ir lietuvio Vytauto Bacevičiaus – kūriniai fortepijoniniam duetui. Messiaeno „Amen vizijos“ sukurtos 1943 m., per Antrąjį pasaulinį karą, kai Paryžius, kaip ir visa Prancūzija, buvo okupuota Vokietijos, premjerą grojo pats kompozitorius su žmona, pianiste Yvonne Loriod.
Prancūzų religinio mąstytojo Ernesto Hello minčių inspiruotas opusas tapo lyg vilties, duodamos žmonijai išbandymų metu, muzikinė meditacija. Bacevičiaus „Septintasis žodis“ sukurtas 1996 m. paskutiniuoju – vad. „kosminiu“ – kompozitoriaus kūrybos laikotarpiu, atstovauja jau kitai XX a. muzikinio dvasingumo krypčiai. Viename iš laiškų Bacevičiaus rašyta mintis galėtų apibendrinti ir koncerto idėją: „Muzika kaip Aukščiausiojo proto simbolis pasiekia Universumo branduolį ir versmes – ženklina kūrėją.“
Programoje skambės:
Olivier Messiaen. ,,Amen vizijos”
I. ,,Sutvėrimo Amen” (Amen de la Création)
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. ,,Miške” Jono Aleksos versija dviem fortepijonams
Vytautas Bacevičius. Septintasis žodis (Septième mot)
Olivier Messiaen. ,,Amen vizijos”
IV. „Troškimo amen“ (Amen du Désir)
II d.
Anders Koppel – Toccata vibrafonui ir marimbai
Béla Bartók – Sonata dviem fortepijonams ir mušamiesiems
*Į bilieto kainą įskaičiuotas 1,40 Eur Kakava.lt sistemos aptarnavimo mokestis. Šiam mokesčiui nuolaida nėra taikoma.
Renginys gali būti fotografuojamas, filmuojamas. Nuotraukos ir vaizdo įrašai būtų naudojami Klaipėdos koncertų salės socialinių tinklų paskyrose ir kitose komunikacijos priemonėse. Dalyvaudami renginyje patvirtinate, kad esate apie tai informuotas ir sutinkate, kad Jus neidentifikuojanti vaizdo medžiaga būtų naudojama viešinti renginį. Jei pageidaujate, kad paskelbta nuotrauka su Jūsų atvaizdu būtų pašalinta, susisiekite – gidone.vaitkuviene@koncertusale.lt, +370 650 17 988.