Naujienos

Klaipėdos kariliono festivalis verčia aštuntąjį savo istorijos puslapį

Trečiadienis 09 birželio 2021 10:50

 

#saugikultūra

Klaipėda gali didžiuotis turėdama unikalų varpų instrumentą – Klaipėdos karilioną, tapusį miesto savitumo simboliu. Jo koncertai nenutilo net karantino laikotarpiu ir vyko kiekvieną penktadienį bei šeštadienį. Aukštai ir plačiai sklindantys varpų garsai toliau darniai įsilieja į uostamiesčio garsinį peizažą.  
 
Ši kariliono garsų preliudija 2021 metų birželio 24-ąją veda į Klaipėdos kariliono festivalį, šiemet rašantį aštuntąjį savo istorijos puslapį. Festivalį rengia Klaipėdos koncertų salė.
 
Klaipėdos karilionas – tai vienas iš trijų didžiausių Lietuvoje esančių tokių muzikos instrumentų. Buvusio Klaipėdos centrinio pašto bokšte jis sumontuotas 1987 metais ir skambėjo iki 2006 metų, kai buvo pakeistas nauju.
 
„Royal Eijsbauts“ varpų liejykloje Olandijoje pagamintą dabartinį instrumentą sudaro 48 varpai, kurių diapazonas – 4 oktavos. Bendras varpų svoris – 5 tonos, o su visomis konstrukcijomis jis siekia 10 tonų. Didžiausio ir sunkiausio varpo masė – 900 kilogramų.
 
Klaipėdos kariliono festivalis – tai keturi koncertai per vieną ilgiausią metų dieną, kuriuose publika gali apsilankyti nemokamai. Varpų muzika girdima visame senamiestyje, tačiau geriausia jos klausytis Laikrodžių muziejaus kiemelyje. Koncertai transliuojami dideliame ekrane, tad visi klausytojai gali ne tik girdėti, bet ir matyti varpinėje grojančius atlikėjus.
 
Kariliono festivalio koncertuose skambančius kūrinius, atlikėjus ir kompozitorius pristato muzikologė Veronika Janatjeva.
 
Skambant Klaipėdos kariliono festivalio varpams kartu pakiliai praleiskime ilgiausią vasaros dieną!
 
Birželio 25–26 dienomis vyks edukacinio projekto „Atrask karilioną“ renginys – Kariliono meistriškumo pamokos. Monika Kaźmierczak (Gdansko muzikos akademija, Lenkija) ves skambinimo karilionu meistriškumo pamokas, o Katarzyna Kwiecień-Długosz (Zeliona Gura universiteto muzikos institutas, Lenkija) veskūrybos ir aranžuotės karilionui meistriškumo pamoką. Renginys yra uždaras ir skirtas tik projekto dalyviams Ignui Vydeikai, Viliui Aleinikovui ir Gintarei Valionytei.