Kalėdinis Klaipėdos kariliono koncertas

Festivalis „Salve Musica"

Renginio data: 2022 m. gruodžio 25 d.
Renginio laikas: 16.00 val. 
Renginio vieta: Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelis (Liepų g. 12, Klaipėda)
Renginio trukmė: 30 min.
Kęstutis Kačinskas (karilionas)
Programa: kalėdinės giesmės, klasikinių kūrinių aranžuotės

Aprašymas

Klaipėdos kariliono koncertai – gyvuojanti festivalio „Salve Musica“ tradicija

Varpai, pakabinti aukštuose bokštuose, nuo seno kviesdavo žmones susirinkti tiek drauge džiaugtis, švęsti, melstis, tiek gintis nuo priešų. Įvairiose šalyse kiekvienas miestas ir miestelis stengdavosi turėti savo varpą ar varpus. Jų gaudesys suteikdavo dienų tėkmei gyvybingą ritmą, pranešdavo apie svarbiausius miestų gyvenimo įvykius.

Plėtojantis ir tobulėjant varpų kultūrai atsirado pats didžiausias, sunkiausias, brangiausias muzikos instrumentas – karilionas. Šis specifinis, atviroje erdvėje skambantis mušamasis klavišinis instrumentas sudarytas iš chromatiškai suderintų įvairaus dydžio varpų. Grojama kariliono klaviatūra ir pedalais.

Pirmasis Klaipėdos karilionas buvo įrengtas 1987 metais Klaipėdos centrinio pašto bokšte, jungiančiame neogotikos, klasicizmo ir jugendo architektūrinių stilių elementus. Deja, instrumentas nebuvo labai kokybiškas: varpai skambėjo prastai, nederėjo tarpusavyje. Per beveik 20 metų pirmasis Klaipėdos karilionas visiškai susidėvėjo ir 2006 m. rudenį buvo išmontuotas.

Naujojo Klaipėdos kariliono varpai buvo nulieti Olandijos „Royal Eijsbauts“ varpų liejykloje. 2006 m. instrumentas buvo įkeltas į Klaipėdos centrinio pašto bokštą, o per šv. Kalėdas, gruodžio 25 dieną, inauguruotas Klaipėdos koncertų salės rengiamo festivalio „Salve Musica“ koncerto metu. Tai vyko lygiai prieš 15 metų!

Nuo to laiko kasmet, šv. Kalėdų dieną ir sutinkant Naujuosius, virš miesto sklinda Klaipėdos kariliono muzika.

Šiemet per Kalėdas, gruodžio 25 d, sekmadienį, 16.00 valandą, Klaipėdos kariliono garsais visus susirinkusius sveikins karilionininkas Kęstutis Kačinskas. Koncerto bus galima klausytis Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelyje arba pačioje Liepų gatvėje.

Pasak K. Kačinsko, „Klaipėdos karilionas – pasaulinio lygio instrumentas“. Jį sudaro 48 lygaus profilio varpai, nulieti iš kokybiškos varpų bronzos. Kiekvienas varpas ir savo tonų struktūroje, ir ansamblyje su kitais varpais turi kokybišką skambesį ir tembrą.

Unikalaus instrumento – Klaipėdos kariliono garsai netrukus pasklis po švenčiantį miestą, skelbdami džiugią žinią. Sveikinsime vieni kitus, švęsime ir linksminsimės sulaukę!