„Nakties varpai“

„Klaipėdos kariliono festivalis"

Renginio data: 2022 m. birželio 24 d.
Renginio laikas: 21.00 val. 
Renginio vieta: Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelis
Renginio trukmė: 1 val.
Monika Kaźmierczak (karilionas, Lenkija)
Klaipėdos kamerinis orkestras 
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Solistas Artūras Šukys (klarnetas) 
Dalyvauja Ingrida Spalinskaitė–Kurienė (mušamieji)
Dirigentas Tomas Ambrozaitis
Programa: Nijolė Sinkevičiūtė (premjera), Katarzyna Kwiecień-Długosz (premjera),  Marti Carreras, Paweł Mykietyn, Krzysztof Falkowski, Elżbieta Sikora.
Koncertą veda muzikologė Veronika Janatjeva

Aprašymas

„Nakties varpai“ jau temstant vainikuos festivalio programą. Kariliono partiją šiame koncerte atliks Monika Kaźmierczak, kurią jau gerai pažįstame iš ankstesnių Klaipėdos kariliono festivalių. Ši kūrybinga atlikėja yra kelių tarptautinių konkursų laureatė, aktyviai koncertuojanti Olandijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, Lietuvoje, JAV ir kitur. Ji aktyviai inicijuoja naujų kūrinių karilionui sukūrimą ir noriai juos atlieka tiek savo šalyje, tiek užsienyje. Keletą metų ji buvo Lenkijos kariliono asociacijos prezidentė. Monika dėsto Gdansko muzikos akademijoje, inicijuoja ir rengia kariliono festivalius Gdanske. 2021 m. karilionininkei buvo įteiktas aukščiausias Gdansko miesto kultūros apdovanojimas „Splendor Gedanensis“.

Beje, šiame prie Baltijos jūros išsidėsčiusiame viduramžiškame uostamiestyje yra net 3 varpų instrumentai. Vienas iš jų – mobilus keliaujantis karilionas – 2016 metais buvo atvykęs ir į Klaipėdą.

Kaźmierczak skambins lenkų kompozitorių Paweło Mykietyno, Krzysztofo Falkowskio, Elżbietos Sikoros kūrinius karilionui solo. Tačiau didžiausia programos intriga bus karilionui ir Klaipėdos kameriniam orkestrui skirtų kūrinių premjeros. Kariliono bokšte muzikuojančios M. Kaźmierczak ir šalia Laikrodžių muziejaus pastatytoje scenoje grojančio orkestro darnų skambėjimą valdys klaipėdietis dirigentas Tomas Ambrozaitis. Mušamaisiais instrumentais gros klaipedietė Ingrida Spalinskaitė-Kurienė.

Minėtų atlikėjų interpretacijoje suskambės kelių lietuviškų kūrinių premjeros, atsiradusios glaudžiai bendradarbiaujant su Lietuvos kompozitorių sąjunga. Prisidėję prie kvietimo gausinti lietuviškos kariliono muzikos repertuarą, šiemet naują kompoziciją specialiai festivaliui parašė su Klaipėda susijusi kūrėja Nijolė Sinkevičiūtė. Naują kūrinį karilionui ir orkestrui pristatys ir lenkų autorė Katarzyna Kwiecień-Długosz. Taip pat išgirsime ispano Marti Carreras kūrinio „Caelesti Lumine“ ir belgo Geerto D'hollanderio kūrinio „Elegija“ lietuviškas premjeras. Pastarajame kūrinyje klarneto solo partiją gros klaipėdietis Artūras Šukys.

Festivalį finansuoja 

Partneris