Ukraina–Lietuva–Europa

Renginio data: 2023 m. vasario 21 d.
Renginio laikas: 18.30 val. 
Renginio vieta: KIaipėdos koncertų salė
Renginio trukmė: 1 val. 50 min. (su pertrauka)
Lyatoshynsky trio (Ukraina):
Mykhaylo Zakharov (smuikas), Denys Karachevtsev (violončelė), Roman Lopatinskyi (fortepijonas)
Programa: Antonin Dvoràk, Valentin Silvestrov, Yevhen Stankovych, Osvaldas Balakauskas

Bilietai 14 Eur
Aprašymas

Ukrainiečių trio programa „Ukraina–Lietuva–Europa“

Ukraina–Lietuva–Europa“ – tai vieno žymiausių Ukrainos kamerinės muzikos ansamblių Lyatoshynsky trio programos pavadinimas. Reklamuodami Ukrainos kompozitorių kūrybą talentingi atlikėjai skleidžia žinią apie savo tautos muziką, tradicijas bei stoja prieš Rusijos agresiją. Siekdami sukurti kūrybinę erdvę ir užmegzti kultūrinius ryšius su Europa Klaipėdos koncertų salėje jie atliks Ukrainai, Lietuvai ir Europai atstovaujančių kompozitorių muziką. Koncertas vyks vasario 21 dieną, antradienį, 18.30 valandą.

Visas pasaulis dabar atranda ukrainietišką kultūrą. Lietuvoje dar niekada nebuvo tiek koncertuojančių ukrainiečių atlikėjų, skambančios ukrainiečių autorių muzikos, rengiama ukrainiečių meno parodų. Ne išimtis ir likusi Europa. Paradoksalu, jog prireikė karo tam, kad būtų atrasta ir plačiau pristatoma šios ištikimai už savo laisvę kovojančios tautos kultūra.

Lyatoshynsky trio susibūrė 2019 metais. Po dviejų metų jis išleido debiutinę kompaktinę plokštelę, kurioje įrašė žymaus Ukrainos kompozitoriaus ir pedagogo Boryso Lyatoshynsky‘io kūrinius.

Į Klaipėdą Lyatoshynsky trio atvyksta šios sudėties: Mykhaylo Zakharov (smuikas), Denys Karachevtsev (violončelė) ir Roman Lopatinskyi (fortepijonas). Iš skirtingų miestų (Kyjivo, Berlyno ir Vienos) į Klaipėdos koncertų salę susirinkę ukrainiečių atlikėjai surengs vienintelį koncertą Lietuvoje, kuriame labai tikisi publikos palaikymo.

Trio repertuare šalia klasikinio repertuaro gausu šiuolaikinių opusų. Daugiausia dėmesio skiriama savo tautos muzikinės kūrybos atlikimui ir sklaidai, pristatant tiek mažiau žinomus ukrainiečių kamerinės muzikos šedevrus, tiek naujų kūrinių premjeras. Ansamblio nariai įsitikinę, kad Ukrainos muzikos populiarinimas yra svarbus veiksnys kuriant stiprų modernios Ukrainos įvaizdį pasaulinėje arenoje.

Lyatoshynsky trio jau koncertavo savo šalyje ir keliuose Europos miestuose. Prasidėjęs karas stabdo jų koncertinę veiklą, tačiau negali sustabdyti jų pasiryžimo. Muzikai  daro viską, kad palaikytų savo šalį kultūros fronte. Jų ginklas yra kuriantis, o ne griaunantis – tai muzika.

Programoje „Ukraina–Lietuva–Europa“ Lyatoshynsky trio atliks dviejų iškilių Ukrainos šiuolaikinių autorių kūrinius.

Yevhenas Stankovychius – vyriausios kartos kūrėjas. Jis ilgus metus buvo Ukrainos nacionalinės Piotro Čaikovskio muzikos akademijos Kompozicijos katedros profesorius, vadovavo Ukrainos kompozitorių sąjungai. Y. Stankovychius sukūrė simfonijų, baletų, operą, instrumentinių koncertų, kamerinės ir kino muzikos. Lyatoshynsky trio atlikime suskambės jo opusas fortepijoniniam trio Epilogues“.

Kompozitoriui ir pianistui Valentinui Silvestrovui 2022 metais sukako 85 metai. Iki tol šis pripažintas autorius gyveno gimtajame Kyjive, tačiau dėl prasidėjusio karo jis turėjo palikti tėvynę. Šiuo metu kompozitorius gyvena Berlyne.  Pernai jis buvo atvykęs į Vilnių, kur „Gaidos“ festivalyje buvo atlikta autoriaus IX simfonijos premjera.

V. Silvestrovas – vienas žymiausių „Kijevo avangardo“ kompozitorių grupės atstovų. Šis judėjimas prasidėjo 1960-aisiais, buvo aršiai kritikuojamas konservatyvios sovietinės muzikos estetikos šalininkų. Didžioji V. Silvestrovo kūrinių dalis priskiriama neoklasicizmui ir postmodernizmui. Apie savo muziką jis sakė: „Aš nerašau naujos muzikos. Mano muzika – tai aidas to, kas jau egzistuoja.“

Koncerte išgirsime V. Silvestrovo kūrinį fortepijoniniam trio Moments of Mozart“.

Lietuviškai muzikai koncerte atstovaus Osvaldas Balakauskas, beje, artimas anksčiau minėtų ukrainiečių autorių bičiulis. Įdomu, kad šio originalaus lietuvių kūrėjo stiliaus formavimuisi didelę įtaką turėjo studijos Ukrainos nacionalinėje Piotro Čaikovskio muzikos akademijoje Kyjive. Tiek Balakauskas, tiek Stankovychius ir Silvestrovas studijavo kompoziciją pas tą patį pedagogą Borisą Lyatoshynsky.

O. Balakauskas yra pripažinęs, kad kaip kompozitorius subrendo Kyjivo bendraminčių įsteigtose naktinėse perklausose. Būtent čia jis pažino XX a. moderniąją muziką.  Silvestrovo namuose sueidavo kelios jaunų Kyjivo kompozitorių kartos, atstovavusių „Kijevo avangardui“, „Lyatoshinsky mokyklai“ ir, apskritai, „Kyjivo mokyklai“. Juos įkvėpė kompozicijos technologinės inovacijos ir siejo stiprus potraukis eksperimentams. Per naktį jaunieji kompozitoriai klausydavosi naujausios pasaulio muzikos, vartė partitūras, gaudė vieni kitų įspūdžius ir kūrė savos kūrybos vizijas.

Lyatoshynsky trio atliks O. Balakausko kompoziciją „Devyni šaltiniai“, sukurtą 1974 -aisiais, praėjus porai metų po kompozitorius sugrįžimo iš Kyjivo į Vilnių.

Programą „Ukraina–Lietuva–Europa“ užbaigs Antonino Dvoràko Fortepijoninis trio Nr. 4. Tai vienas populiariausių čekų autoriaus kamerinės muzikos opusų, kurio paantraštė „Dumky“ kyla iš ukrainietiško žodžio dúmka (liet. – mintis, mąstymas).

Palaikykime ukrainiečius ir jų kultūrą susirinkdami į Lyatoshynsky trio koncertą „Ukraina–Lietuva–Europa“! Ukrainos piliečiai kviečiami jame apsilankyti nemokamai. Bilietų kontrolei būtina pateikti asmens ar kitą Ukrainos pilietybę patvirtinantį dokumentą.

Informacija klausytojams
 • Klaipėdos koncertų salės renginiuose rekomenduojame dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius.
 • Į koncertus rekomenduojama neiti, jei turite ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (čiaudėjate, kosėjate), kitų užkrečiamųjų ligų požymių, karščiuojate (tokiais laikomi turintys 37,3 laipsnių temperatūros). 
 • Renginys gali būti fotografuojamas, filmuojamas. Nuotraukos ir vaizdo įrašai būtų naudojami Klaipėdos koncertų salės socialinių tinklų paskyrose ir kitose komunikacijos priemonėse. Dalyvaudami renginyje patvirtinate, kad esate apie tai informuotas ir sutinkate, kad Jus neidentifikuojanti vaizdo medžiaga būtų naudojama viešinti renginį. Jei pageidaujate, kad paskelbta nuotrauka su Jūsų atvaizdu būtų pašalinta, susisiekite – gidone.vaitkuviene@koncertusale.lt, 8 650 17988.
Nuolaidos
 • 10 proc. – grupėms (20 ir daugiau žmonių);
 • 25 proc. – asmenims, turintiems Klaipėdiečio kortelę (išskyrus edukaciją). Nuolaida taikoma vienam bilietui. Atvykus į renginį, bilieto kontrolieriui būtina pateikti galiojančią Klaipėdiečio kortelę bei tapatybę patvirtinantį dokumentą. Bilietai.lt sistemoje įsigyti bilietą su nuolaida galima tik kitą dieną po Klaipėdiečio kortelės paskyros sukūrimo. Nuolaidos netaikomos repertuaro edukacinėms programoms ir komercinių organizatorių renginiams.
 • 50 proc. – studentams, moksleiviams, senjorams, neįgaliesiems; 
 • 50 proc. – vaikams iki 7 metų (į edukacines programas);
 • Neįgaliesiems, turintiems judėjimo negalią, įėjimas nemokamas (su neįgaliojo vežimėliu), vienam lydinčiam asmeniui – 50 proc. (pateikus neįgalaus asmens pažymėjimą); 
 • 100 proc. – Klaipėdos meno mokyklų moksleiviams, studentams (Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos, Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokyklos, Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos, Klaipėdos Jeronimo Kačinsko muzikos mokyklos, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto, Klaipėdos Adomo Brako dailės mokyklos). Nuolaida galioja tik pateikus galiojantį meno mokyklos pažymėjimą. Bilietams taikomas 1,20 Eur bilietų platintojo sistemos aptarnavimo mokestis. Bilietus galima įsigyti tik Klaipėdos koncertų salės bilietų kasoje.
 • Nuolaidos nėra taikomos BILIETAI LT aptarnavimo mokesčiui (1,20 Eur).
 • Į vakarinius koncertus, išskyrus edukacinius projektus, ikimokyklinio amžiaus vaikai neįleidžiami.