Balaganinis teatras

Renginio laikas: 18.30 val. 
Renginio vieta: Klaipėdos koncertų salė
Anna Geniušienė, Lukas Geniušas (fortepijoninis duetas, Lietuva–Rusija)
Programa: Sergej Prokofjev, Darius Milhaud, Igor Stravinskij

 

Bilietai 18 Eur
Aprašymas
Annos ir Luko Geniušų „Balaganinis teatras“
 
Eidami į koncertą, kuriame muzikuoja Anna ir Lukas Geniušai, neturime abejonių – laukia susitikimas su aukščiausios klasės menininkais, kuriuos jungia ne tik šeima, bet ir profesinė aistra instrumentų karaliui fortepijonui bei muzikai apskritai. „Balaganinis teatras“ – nauja originali Geniušų dueto programa, kurioje skambės Sergejaus Prokofjevo, Dariuso Milhaud ir Igorio Stravinskio kūriniai. Jaukus ir teatrališkas vakaras Klaipėdos koncertų salėje jūsų laukia lapkričio 10 dieną, antradienį, 18.30 valandą!
 
Apie Geniušų pavardės reikšmę Lietuvos kultūrai galima pasakoti ilgai ir tikrai nenuobodžiai. Jauniausias giminės muzikas Lukas Geniušas puikiai pažįstamas Klaipėdos publikai – jau daugelį metų stebime viršun šaunančią pianisto profesinės karjeros kreivę ir džiaugiamės kiekvienu jo apsilankymu uostamiestyje. Prieš trejetą metų Koncertų sakės scenoje jis pirmą kartą muzikavo su savo žmona Anna, kuri taip pat sužavėjo klaipėdiečius. Vėliau visame pasaulyje aktyvi tarptautinė atlikėjų veikla patyrė didelį sukrėtimą. Pandemijos laikotarpis ir pernai gruodį gimęs sūnelis Anną ir Luką paskatino sulėtinti įprastu tapusį gyvenimą „ant lagaminų“ ir daugiau laiko praleisti Vilniuje. Verta tikėti, kad ir tokioje situacijoje menininkai atranda įkvėpimą: dar prieš keletą metų, lakstydamas tarp oro uostų, L. Geniušas teigė, kad „tai, kas iš tikrųjų teikia neįtikėtiną malonumą – tai pauzė ir sugrįžimas“.
 
Gimę ir augę Maskvoje, abu pianistai baigė prestižinę P. Čaikovskio konservatoriją. „Toks mano likimas – gimti šeimoje, kurios 80 procentų kelių kartų narių yra muzikantai. Sunku buvo priešintis tokiam lemties balsui,“ – sako L. Geniušas, paklaustas, kodėl pasirinko muziko kelią. Sukaupti svarbūs laimėjimai F. Chopino (2010) ir P. Čaikovskio (2015) tarptautiniuose konkursuose įtraukė pianistą į pasaulyje geidžiamų atlikėjų elitą.
 
A. Geniušienė taip pat gali didžiuotis vertingais profesiniais pasiekimais. 2017 metais pianistė savo kolekciją papildė trimis svarbiais laimėjimais iš eilės, vėliau sėkmingai pasirodė Lidso ir P. Čaikovskio tarptautiniuose pianistų konkursuose. „Nors tam tikrą laiką nebuvau tikra, kad muzika taps mano pagrindine veiklos sritimi, augdama ir bręsdama ėmiau suvokti, jog privalau į muziką sutelkti visas savo jėgas, nes muzika turi man tapti ne vien pramoga, bet ir gyvenimo būdu tikrąja šių žodžių prasme,“ – sako atlikėja.
 
Abu pianistai šalia solinių programų dažnai groja duetu, atlieka kamerinę muziką, koncertuoja su orkestrais. Turėdami laisvo laiko Geniušai mėgsta ilsėtis Lietuvos pajūryje. Lukas Kuršių neriją gerai pažįsta nuo vaikystės ir su malonumu prisimena joje vykusias pirmąsias romantiškas poros atostogas.
 
Įdomu, kad visi trys koncerte skambėsiantys kūriniai turi bendrų taškų ir tai padiktavo programos pavadinimą „Balaganinis teatras“. Pasak L. Geniušo, „jie paremti balaganinio teatro stilistika ir atitinka comedie del arte bufonadinę pusę“. Tai XX a. pirmoje pusėje parašytos kompozicijos: S. Prokofjevo „Pasaka apie juokdarį“, D. Milhaud siuita dviem fortepijonams Skaramušas" ir I. Stravinskio baletas „Petruška“.
 
S. Prokofjevas daug savo kūrybinių galių paskyrė teatrui – taip gimė 7 operos ir 8 baletai. „Pasaka apie juokdarį“ – pirmasis kompozitoriaus baigtas rašyti baletas, dabar dažniausiai atliekamas kaip koncertinis simfoninis kūrinys. Šioje programoje išgirsime jo aranžuotę dviem fortepijonams.
 
Suitos  „Skaramušas“ autorius D. Milhaud vis turėdavo grįžti prie šio kūrinio – leidėjų pageidavimu ruošdavo naujas aranžuotes skirtingoms instrumentų kombinacijoms, tarp jų – ir dviem fortepijonams. Trečioji kūrinio dalis „Brazileira" – akivaizdi nuoroda į šalį, kurioje prancūzų kompozitorius gyveno tik kelis metus, tačiau visam gyvenimui liko įkvėptas jos kultūros.
 
Tūkstančio ir vieno stiliaus kompozitoriumi praminto I. Stravinskio muzika teatrui iki šiol atliekama labai dažnai. Jo baletas „Petruška“, pasak autoriaus, yra „linksmos 4 paveikslų scenos“, trunkančios apie 40 minučių. Kūrinio veiksmas vyksta XIX a. I pusėje Sankt Peterburgo aikštėje, kur švenčiamos Užgavėnės. Spalvingo rusiško karnavalo fone atgyja trijų lėlių istorija... Geniušų duetas atliks paties autoriaus padarytą baleto transkripciją dviem fortepijonams.
 
Pagarba atliekamai muzikai, artistiškumas, techninė meistrystė ir kūrybinė laisvė sujungia šiuos du menininkus į darnų šeimyninį ansamblį, kurį tikrai verta išgirsti!
Informacija klausytojams
  • Atvykstant į koncertą (sulaukusiems 16 m. ir vyresniems asmenims) būtina turėti Galimybių pasą / ES Skaitmeninį COVID pažymėjimą ar kitus, įrodančius vakcinacijos, persirgimo, atlikto PGR tyrimo arba greitojo antigeno testo neigiamo rezultato, antikūnų tyrimo teigiamo rezultato faktą įrodančius, dokumentus;
  • Koncertuose privaloma dėvėti medicinines kaukes arba respiratorius (išskyrus vaikus iki 6 m., neįgalumą turinčius asmenis, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali);
  • Į koncertus draudžiama eiti, jei turite ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (čiaudėjate, kosėjate), kitų užkrečiamųjų ligų požymių, karščiuojate (tokiais laikomi turintys 37,3 laipsnių temperatūros). Asmenys, turintys išvardintus simptomus, į renginį nebus įleidžiami ir pinigai už bilietus nebus grąžinami;
  • Temperatūra bus tikrinama bilietų kontrolierių;
  • Lankytojai, pirkę bilietus kasoje, bus registruojami prieš koncertą;
  • Dėl Galimybių paso ar kitų reikalingų dokumentų patikrinimo, gali susidaryti spūstys, todėl lankytojai prašomi į koncertą atvykti anksčiau.
Galerija
{Gallery dir="2021/Lapkritis/Balaganinis-teatras"}