„Vidudienio varpai"

Renginio laikas: 12.00 val. 
Renginio vieta: Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelis
Stanislovas Žilevičius (karilionas)
Edukacinio projekto „Atrask karilioną“ dalyviai:
Ignas Vydeika (Klaipėdos S. Šimkaus konservatorija), Vilius Aleinikovas (Klaipėdos E. Balsio menų gimnazija), Gintarė Valionytė (Lietuvos muzikos ir teatro akademija)
Programa:  Balys Dvarionas,  Stanislovas Žilevičius, Gintarė Valionytė (premjera), Antonín  Dvořák, Aram Chačaturian, Sergej Rachmaninov, Fryderyk Chopin, Isaac Albéniz, Ástor Piazzolla (Stanislovo Žilevičiaus aranžuotės)
Koncertą ves muzikologė Austė Nakienė
 
Rėmėjas 
 
    
Aprašymas

„Vidudienio varpai“ skelbs Kariliono festivalio pradžią

 

Unikalusis varpų instrumentas Klaipėdos karilionas, nenutilęs net ir karantino laikotarpiu, savo skambėjimo piką kasmet pasiekia birželio 24-ąją. Jau septintus metus ilgiausią metų dieną vyksta Klaipėdos kariliono festivalis. Keturi koncertai sielą ir kūną gydančia varpų muzika užlieja visą senamiestį, tačiau geriausia jos klausytis Laikrodžių muziejaus kiemelyje. Koncertai transliuojami dideliame ekrane, tad visi klausytojai gali ne tik girdėti, bet ir matyti varpinėje grojančius atlikėjus.

Festivalio pradžią 12 valandą tradiciškai paskelbs „Vidudienio varpai“, kalbinami klaipėdiečio karilionininko Stanislovo Žilevičiaus. Neseniai garbingą 70-mečio jubiliejų paminėjęs atlikėjas ištikimai tarnauja karilionui, skleidžia jo muziką jau daugiau nei 30 metų. Šio instrumento atlikimo subtilybes atlikėjas studijavo Vokietijoje, Magdeburgo C.Ph. Telemanno muzikos mokykloje. Jis dalyvauja kariliono muzikos festivaliuose Lietuvoje, koncertavo Europoje ir JAV.

„Kai sėdi po milžinišku 48 varpų instrumentu, kuris su visomis konstrukcijomis sveria maždaug 10 tonų, tai jo garso galia ne tik užburia, bet ir fiziologiškai veikia“,  – įsitikinęs ilgametis Klaipėdos kariliono atlikėjas. S. Žilevičius pripažįsta, kad nuo 1987 metų grodamas Klaipėdos centrinio pašto bokšte įrengtu pirmuoju varpų instrumentu, kuris nebuvo kokybiškas, kartais „atmušdavo rankas iki kraujo. Teko naudoti įvairias apsaugas. Grojimas karilionu nėra lengvas“.  2006 metais, senąjį kariliono instrumentą pakeistus nauju, ne tik nebeliko šios problemos, bet ir žymiai pagerėjo pats instrumento skambesys.

Savo programose S. Žilevičius dažnai jungia karilioną su kitais instrumentais, yra grojęs kartu su orkestrais, chorais ir elektronika. Karilionininko repertuarą sudaro muzika nuo baroko iki šių dienų. Jis taip pat yra skambinimo karilionu metodinių leidinių, originalių kūrinių karilionui ir aranžuočių autorius.

Nuo 2019 m. rudens Klaipėdos koncertų salė (KKS) vykdė edukacinį projektą „Atrask karilioną“, kuris suteikė galimybę gabiausiam muziką studijuojančiam jaunimui iš arčiau pažinti karilioną ir išmokti juo groti. S. Žilevičius vedė minėtus užsiėmimus. Projekto dalyviai pirmąkart viešai pasirodys šiame festivalio koncerte.

Klaipėdos E. Balsio menų gimnazijos mokiniui Viliui Aleinikovui KKS scenoje jau ne kartą teko muzikuoti, netgi diriguoti chorui „Aukuras“. Išskirtiniais muzikiniais gabumais pasižymintis jaunuolis jau seniai domisi daugybe dalykų, tarp kurių yra ir karilionas.

Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijos mokinys Ignas Vydeika, muzikuojantis jau 12 metų, su karilionu susipažino neseniai. Jis teigia, kad „per šiuos kariliono užsiėmimus išmokau kitokesnių mokymosi būdų bei įgijau daug patirties dirbdamas su S. Žilevičium. Džiaugiuosi gavęs nuostabią galimybę išmokti groti šiuo instrumentu“. 

Vilniuje kompoziciją studijuojanti klaipėdietė Gintarė Valionytė netgi parašė ir pati atliks savo kūrinį karilionui.  „Esu Lietuvos muzikos ir teatro akademijos kompozicijos studentė. Dar ieškau savo kelio kompozitorių rinkoje ir apskritai šiame pasaulyje priimdama visas pakeliui atsirandančias progas, net jei jos iš pirmo žvilgsnio kelia iššūkius. Taip ir priėmiau pasiūlymą ne tik parašyti karilionui, bet ir išmokti juo skambinti. Kūrinys „Nerimas išnyks“ / „Disquiet will fade“ – tai viltis, skelbiama visam miestui. Tai žinia apie pasaulio nepabaigą, kuri ateis, ir kuri leis mums vėl ramiai kvėpuoti“.

Patirtis ir jaunystė darniai sugyvens ir skleisis Klaipėdos kariliono festivalį atveriančiame koncerte. Kviečiame tai patirti!

Galerija
{Gallery dir="2020/Karilionio-festivalis/Vidudienio-varpai"}