Miestas – meno kūrinys

Festivalis „Permainų muzika"

Renginio data: 2022 m. rugsėjo 15 d.
Renginio laikas: 18.30 val. 
Renginio vieta: Klaipėdos koncertų salė
Renginio trukmė: 1 val. 50 min. su pertrauka
Klaipėdos įkūrimo 770-sioms metinėms
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas ir solistas Mindaugas Bačkus (violončelė)
Solistai: Vytautas Sriubikis (fleita), Lauryna Lankutytė–Levickė (fortepijonas), Kristupas Biržietis (aktorius)
Klaipėdos choro Aukuras“ vokalinė grupė:
Rosana Štemanetian, Eglė Mockienė
(sopranai), Lina Lukauskienė (altas), Valdas Kazlauskas (bosas) 
Dalyvauja: Vaiva Eidukaitytė-Storastienė (klavesinas), Laura Kasinskaitė (obojus), Ingrida Spalinskaitė-Kurienė (mušamieji) 

Dirigentas Karolis Variakojis
Koncerto vedėja – Jurgita Skiotytė-Norvaišienė
Programa: Eduardas Balsys, Osvaldas Balakauskas, Zigmas Virkšas / Donatas Bielkauskas, Loreta Narvilaitė, Monika Zenkevičiūtė, Matas Drukteinis (premjera)

Bilietai 14 Eur
Aprašymas

Šiuolaikinės muzikos garsais skambanti Klaipėdos tema  

Klaipėdos koncertų salė rugsėjo 15 dieną, ketvirtadienį, 18.30 valandą savo XIX koncertinės veiklos sezoną pradeda šiuolaikinės muzikos festivaliu „Permainų muzika“. Šiemet jis skiriamas Klaipėdos įkūrimo 770-osioms metinėms. Festivalio programose bus gausiai pristatyta su Klaipėda vienaip ar kitaip susijusių praeities ir dabarties kompozitorių kūryba bei atlikėjų menas.

Festivalį atveriančio koncerto „Miestas – meno kūrinys“ koncepciją inspiravo skaičius 770: programoje skambės su Klaipėda susijusių 7 praeities ir dabarties autorių anksčiau sukurti ir nauji kūriniai, kurių bendra trukmė yra 70 minučių. Programą rengia Klaipėdos kamerinis orkestras, vadovaujamas Mindaugo Bačkaus, ir gausus būrys solistų.  

Pirmiausia koncerte išgirsime dviejų žymiausių lietuvių muzikos klasikų Eduardo Balsio ir Osvaldo Balakausko kūrybą. Abu jie kelis metus gyveno ir mokėsi Kaipėdoje, Vytauto Didžiojo gimnazijoje. O. Balakauskas taip pat sudijavo dabartinėje Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijoje.

Nemažai E. Balsio kūrinių skirti jūrai – dažnam kompozitoriaus gyvenimo ir kūrybos palydovui. Poema styginių orkestrui „Jūros atspindžiai“ savitais muzikiniais garsais „nutapytas“ jūros paveikslas.

Osvaldas Balakauskas savo neobarokinėje kompozicijoje „Das Bachjahr“ panaudojo kelis Johanno Sebastiano Bacho motyvus, tačiau jo stiliumi nesekė. Fleitos solo partiją šiame kūrinyje atliks Vytautas Sriubikis.

Šiuolaikinėje versijoje suskambės minimalizmo krypties atstovo, kompozitoriaus ir pedagogo Zigmo Virkšo kūrinys fortepijonui ir styginiams „Aušrinė“, kurio solo partiją gros Lauryna Lankutytė-Levickė. Šįkart Z. Virkšo muzikos skambesį papildys klaipėdiečio garso menininko Donato Bielkausko sukurtas elektroninis garso takelis ir vaizdo projekcija. Pasak D. Bielkausko, „norėčiau kad orkestras pagrotų labai lėtai tamsoje su tokia mėnulio projekcija. Mano garsas padarytas iš Klaipėdos miesto garsų, surinktų kai gal dar kompozitorius buvo gyvas. Labai seni miesto garsai.“

Viena iš koncerto intrigų – jaunosios kartos autoriaus Mato Drukteinio premjerinis kūrinys „Klaipėdos tiltai“ violončelei ir styginiams, kurio sukūrimą finansavo Lietuvos kompozitorių sąjunga.

Autorius pasakoja, kad „kompoziciją įkvėpė tiek savo struktūra, tiek funkcija įdomus inžinerinis statinys – pakeliamas tiltas, būdingas daugiausiai jūriniams miestams. Klaipėdoje jų yra net trys. Visi jie skiriasi savo struktūra, inžineriniais sprendimais, forma – yra saviti. Menantys įvairią istoriją bei sužadinantys vaizdinius apie praeitį, Memelio gyventojų kasdienį gyvenimą, šie tiltai kviečia mąstyti ir apie šiandieną. Kūrinio struktūra atspindi šiuos tris Klaipėdos tiltus: Biržos, Pilies (Karlo) bei Pasukamąjį (grandinių). Ritminę struktūrą inspiravo jūrų eisme vartojama morzės kalba.“

Klaipėdos Vydūno gimnazijos ir LMTA absolvento M. Drukteinio kūrinio solo partiją grieš Klaipėdos kamerinio orkestro meno vadovas, violončelininkas Mindaugas Bačkus.

Monika Zenkevičiūtė, pastaruoju metu sparčiai garsėjanti kaip elektroninės muzikos kūrėja Monikaze, koncerte atsiskleis savo kompozicija styginių orkestrui „Pocket“. Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijoje kanklių specialybę baigusi M. Zenkevičiūtė pasirinko studijuoti kompoziciją LMTA, tačiau netrukus nėrė į elektroninės muzikos kūrybos vandenis.

„Per keletą metų mano sudaužytame telefone prisikaupė daug trumpų audio failų, kuriuose niūniuoju įvairias melodijas, ritminius derinius ar kitaip fiksuoju muzikines idėjas. Vieną dieną pagalvojau, kad būtų smagu iš jų ką nors padaryti ir pavadinti „Pocket“. Štai taip ir įvyko”,  – savo opuso atsiradimo istoriją pasakoja kompozitorė.

Beje, konkurse „Tarptautinė kompozitorių tribūna“ M. Zenkevičiūtės „Pocket“ 2019 metais pateko į rekomenduojamų transliuoti kūrinių dešimtuką.

„Miestas – meno kūrinys“ – tai ne tik koncerto, bet ir jo pabaigoje skambėsiančio kūrinio pavadinimas. Pagal Klaipėdoje gimusio ir studijavusio žinomo filosofo, pedagogo, politiko Leonido Donskio tekstą jam muziką sukūrė klaipėdietė kompozitorė Loreta Narvilaitė.

Donskio teigimu, „miestas yra vieta, fiziškai pritaikyta kolektyviniam gyvenimui, ir kartu simbolis tų kolektyvinių tikslų ir bendrumų, kurie atsiranda tokiomis palankiomis sąlygomis. Kartu su pačia kalba jis lieka didžiausiu žmogaus meno kūriniu“.

Solo partiją šioje kompozicijoje, skirtoje aktoriui, vokaliniam ansambliui ir kameriniam orkestrui, atliks aktorius Kristupas Biržietis. Taip pat išgirsime Klaipėdos choro „Aukuras“ vokalinę grupę, kurią sudaro Rosana Štemanetian, Eglė Mockienė (sopranai), Lina Lukauskienė (altas) ir Valdas Kazlauskas  (bosas).

Koncerto programą diriguos šiuolaikinės muzikos entuziastas Karolis Variakojis, pirmąkart muzikuosiantis su Klaipėdos kameriniu orkestru. Koncertą ves Jurgita Skiotytė-Norvaišienė, kurios sąsajas su uostamiesčiu liudija studijos Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijoje.

Maloniai kviečiame išgirsti šiuolaikinės muzikos garsais skambančią Klaipėdos temą festivalyje „Permainų muzika“!

Informacija klausytojams
 • Klaipėdos koncertų salės renginiuose rekomenduojame dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius.
 • Į koncertus rekomenduojama neiti, jei turite ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (čiaudėjate, kosėjate), kitų užkrečiamųjų ligų požymių, karščiuojate (tokiais laikomi turintys 37,3 laipsnių temperatūros). 
 • Renginys gali būti fotografuojamas, filmuojamas. Nuotraukos ir vaizdo įrašai būtų naudojami Klaipėdos koncertų salės socialinių tinklų paskyrose ir kitose komunikacijos priemonėse. Dalyvaudami renginyje patvirtinate, kad esate apie tai informuotas ir sutinkate, kad Jus neidentifikuojanti vaizdo medžiaga būtų naudojama viešinti renginį. Jei pageidaujate, kad paskelbta nuotrauka su Jūsų atvaizdu būtų pašalinta, susisiekite – gidone.vaitkuviene@koncertusale.lt, 8 650 17988.
Nuolaidos
 • 50 proc. – studentams, moksleiviams, senjorams, neįgaliesiems; 
 • 50 proc. – vaikams iki 7 metų (į edukacines programas);
 • Neįgaliesiems, turintiems judėjimo negalią, įėjimas nemokamas (su neįgaliojo vežimėliu), vienam lydinčiam asmeniui – 50 proc. (pateikus neįgalaus asmens pažymėjimą); 
 • 10 proc. – grupėms (20 ir daugiau žmonių);
 • 100 proc. – Klaipėdos meno mokyklų moksleiviams, studentams (Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos, Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokyklos, Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos, Klaipėdos Jeronimo Kačinsko muzikos mokyklos, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto, Klaipėdos Adomo Brako dailės mokyklos). Nuolaida galioja tik pateikus galiojantį meno mokyklos pažymėjimą. Bilietams taikomas 1,20 Eur bilietų platintojo sistemos aptarnavimo mokestis.
 • Nuolaidos nėra taikomos BILIETAI LT aptarnavimo mokesčiui (1,20 Eur).
 • Į vakarinius koncertus, išskyrus edukacinius projektus, ikimokyklinio amžiaus vaikai neįleidžiami.

Suteikiame 100 proc. nuolaidą bilietams į visus Klaipėdos koncertų salės repertuaro koncertus Klaipėdos meno mokyklų moksleiviams, studentams:

 • Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos
 • Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokyklos
 • Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos
 • Klaipėdos Jeronimo Kačinsko muzikos mokyklos
 • Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto
 • Klaipėdos Adomo Brako dailės mokyklos

Norime atkreipti dėmesį, kad yra būtinosios sąlygos įsigyti bilietą:

 • nuolaida bus pritaikyta tik pateikus galiojantį meno mokyklos moksleivio / studento pažymėjimą; pažymėjimą nepamirškite pasiimti ir eidami į koncertą, jį prašysime pateikti bilietų kontrolieriui.
 • meno mokyklų moksleivio bilietui yra taikomas 1,20 Eur bilietų platintojo sistemos aptarnavimo mokestis;
 • bilietus galima įsigyti tik Klaipėdos koncertų salės bilietų kasoje.