Neurologinė opera „Vyras, kuris savo žmoną palaikė skrybėle“

Renginio data: 2022 m. birželio 9 d.
Renginio laikas: 18.30 val. 
Renginio vieta: Klaipėdos koncertų salė
Renginio trukmė: 1 val.
Kompozitorius Michael Nyman
Libreto autoriai: Christopher Rawlence, Michael Morris ir Michael Nyman
Režisierius Žilvinas Vingelis
Režisieriaus asistentė, judesio konsultantė Gintarė Šmigelskytė
Dailininkė Paulina Simutytė
Lėlių meistras-butaforas Martynas Lukošius
Šviesų dailininkas Tomas Klimas
Animacijų autorė Dovilė Gecaitė
Vaizdo projekcijų autorius Kornelijus Jaroševičius
Vaizdo projekcijų autoriaus asistentas Nidas Kaniušas
Solistai: Gunta Gelgotė (sopranas), Mindaugas Zimkus (tenoras), Kšištof Bondarenko (bosas)
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Indrė Baikštytė (fortepijonas)
Gabrielė Ašmontaitė (arfa)
Dirigentas Martynas Staškus
Ko-prodiuseriai:
„Kosmos Theatre“, Teatras „Utopia“
Partneris: LMTA

Bilietai 18 Eur
Aprašymas

Pasaulinio garso britų kompozitoriaus M. Nymano opera – vėl Klaipėdos koncertų salės scenoje!

Klaipėdos koncertų salės 18-asis koncertinis sezonas jau artėja į pabaigą. Priešpaskutinis jo renginys – tai pasaulinio garso britų kompozitoriaus Michaelo Nymano opera „Vyras, kuris savo žmoną palaikė skrybėle“. Vienintelis jos spektaklis bus rodomas birželio 9 dieną, ketvirtadienį, 18.30 valandą.

Šis bendras Klaipėdos koncertų salės, vizualinių eksperimentų teatro ,,Kosmos Theatre“, teatro ,,Utopia“ meninis projektas vaizdžiai pristato minimalistinę M. Nymano operą, pasitelkiant medijų ir lėlių teatro teikiamas galimybes. Jo premjera įvyko šiuolaikinės muzikos festivalyje „Permainų muzika“ 2021 m. rugsėjo 15 dieną,

M. Nymanas – populiarios minimalistinės muzikos kūrėjas, parašęs šešias operas ir muziką daugiau nei dvidešimčiai filmų. Kompozitoriaus kūriniai jam yra pelnę daugybę apdovanojimų, jie atliekami žymiausių atlikėjų visame pasaulyje.

Savo primąją operą ,,Vyras, kuris savo žmoną palaikė skrybėle“ („The Man Who Mistook His Wife for a Hat“) M. Nymanas sukūrė 1986 metais remdamasis garsaus britų neurologo ir neuropsichologo Oliverio Sackso to paties pavadinimo knyga, kuri laikoma neurologijos mokslo klasika. Operą galima pavadinti medicinine-muzikine pagrindinio herojaus-paciento, sergančio vizualine agnozija („mentaliniu aklumu“) ligos tyrimo istorija. Pasak O. Sackso, „tikrasis jos herojus neabejotinai yra muzika – muzikos galia integruoti, organizuoti, sumegzti sujauktą pasaulį ir suteikti jam prasmę. Tai yra tikrų tikriausia neurologinė opera. Pirmoji tokia muzikos istorijoje“.

Operos režisierius, „Kosmos Theatre“ meno vadovas Žilvinas Vingelis teigia: „Šia opera mes kreipiamės į tą žmogiškosios būties dalį, kuri mumyse priima ir suvokia aplink esančią tikrovę: kas mes esame, jei mūsų protas pasaulį ima priimti kitaip, nei jį priima aplinkiniai? Ar tai savaime yra liga? Ką neurologijoje vadiname deficitu, kai kalbame apie žmogų? Ar individuali žmogaus gyvenimo istorija dar medicininio tyrimo dalis?“

Muzikologės Rasos Murauskaitės įspūdis po operos premjeros: „nors „Vyras, kuris palaikė savo žmoną skrybėle“ tetrunka valandą, trims šios kamerinės operos solistams tenka didelis krūvis – jie visą laiką veikia scenoje. Pačioje operoje užkoduotas ypač glaudus trijų charakterių santykis, kai sunku pajausti platesnę laiko perspektyvą ar suvokti aiškią įvykių seką – esame negailestingai vedami į neurologinį labirintą. O trims jo „vedliams“ – neurologui Daktarui S. (Mindaugas Zimkus), dainininkui ir muzikos profesoriui Daktarui P. (Kšištofas Bondarenko) ir jo žmonai Poniai P. (Gunta Gelgotė) tenka užduotis klausytoją į tą painiavą vesti, patiems nepaklystant.“

Iš tiesų, operos solistai ne tik privalo nepasiklysti painiuose M. Nymano melodijų labirintuose, bet dainuodami ir vaidindami dar turi valdyti savo antrininkes-lėles bei kompiuterių monitorius! Jie tai daro puikiai, ką liudija ir tas faktas, jog M. Zimkus ir K. Bondarenko už savo vaidmenų atlikimą buvo nominuoti 2021 m. „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimams.

Solistė G. Gelgotė, džiaugdamasi kolegų profesionalumo įvertinimu, sako: „tai yra labai įdomi originali istorija, ausį glostanti minimalizmo stiliaus muzika ir aukšto meninio lygio išpildymas. Turbūt man kaip dalyvei įspūdingiausia šiame pastatyme yra dirbti šalia labai talentingų žmonių. Klausytojas atėjęs išgirs ir pamatys, apie ką kalbu. Ž. Vingelio teatro magija yra protinės idėjos ir jautrumo jungtis, kas neabejotinai pasiekia ir paliečia žiūrovą. Argi ne to mes trokštam – sužinoti ir pajausti?“

Cituojant R. Murauskaitę, „ši Nymano opera dar kartą patvirtina tiesą, kurią žino kiekvienas, kiek artimiau susipažinęs su minimalizmu: užtikrintai interpretuoti tuos dešimtis, šimtus ir tūkstančius pasikartojimų nėra taip paprasta, kaip gali atrodyti.“

Informacija klausytojams
 • Klaipėdos koncertų salės renginiuose rekomenduojame dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius.
 • Į koncertus rekomenduojama neiti, jei turite ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (čiaudėjate, kosėjate), kitų užkrečiamųjų ligų požymių, karščiuojate (tokiais laikomi turintys 37,3 laipsnių temperatūros). 
 • Renginys gali būti fotografuojamas, filmuojamas. Nuotraukos ir vaizdo įrašai būtų naudojami Klaipėdos koncertų salės socialinių tinklų paskyrose ir kitose komunikacijos priemonėse. Dalyvaudami renginyje patvirtinate, kad esate apie tai informuotas ir sutinkate, kad Jūsų neidentifikuojanti vaizdo medžiaga būtų naudojama renginio viešinimui. Jei pageidaujate, jog paskelbta nuotrauka su Jūsų atvaizdu būtų pašalinta, susisiekite – gidone.vaitkuviene@koncertusale.lt, 8 650 17988“. 
Nuolaidos
 • 50 proc. – studentams, moksleiviams, senjorams, neįgaliesiems; 
 • 50 proc. – vaikams iki 7 metų (į edukacines programas);
 • Neįgaliesiems, turintiems judėjimo negalią, įėjimas nemokamas (su neįgaliojo vežimėliu), vienam lydinčiam asmeniui – 50 proc. (pateikus neįgalaus asmens pažymėjimą); 
 • 10 proc. – grupėms (20 ir daugiau žmonių);
 • 100 proc. – Klaipėdos meno mokyklų moksleiviams, studentams (Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos, Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokyklos, Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos, Klaipėdos Jeronimo Kačinsko muzikos mokyklos, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto, Klaipėdos Adomo Brako dailės mokyklos). Nuolaida galioja tik pateikus galiojantį meno mokyklos pažymėjimą. Bilietams taikomas 1,20 Eur bilietų platintojo sistemos aptarnavimo mokestis.
 • Nuolaidos nėra taikomos BILIETAI LT aptarnavimo mokesčiui (1,20 Eur).
 • Į vakarinius koncertus, išskyrus edukacinius projektus, ikimokyklinio amžiaus vaikai neįleidžiami.

Suteikiame 100 proc. nuolaidą bilietams į visus Klaipėdos koncertų salės repertuaro koncertus Klaipėdos meno mokyklų moksleiviams, studentams:

 • Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos
 • Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokyklos
 • Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos
 • Klaipėdos Jeronimo Kačinsko muzikos mokyklos
 • Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto
 • Klaipėdos Adomo Brako dailės mokyklos

Norime atkreipti dėmesį, kad yra būtinosios sąlygos įsigyti bilietą:

 • nuolaida bus pritaikyta tik pateikus galiojantį meno mokyklos moksleivio / studento pažymėjimą; pažymėjimą nepamirškite pasiimti ir eidami į koncertą, jį prašysime pateikti bilietų kontrolieriui.
 • meno mokyklų moksleivio bilietui yra taikomas 1,20 Eur bilietų platintojo sistemos aptarnavimo mokestis;
 • bilietus galima įsigyti tik Klaipėdos koncertų salės bilietų kasoje.