Praeinančio laiko muzika

Festivalis „Permainų muzika"

Renginio data: 2022 m. rugsėjo 29 d.
Renginio laikas: 18.30 val. 
Renginio vieta: Klaipėdos koncertų salė
Renginio trukmė: 1 val. 50 min. su pertrauka
Kompozitoriaus Osvaldo Balakausko 85-mečiui
Kompozitoriaus Broniaus Kutavičiaus 90-mečiui
Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras
Meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Pitrėnas
Valstybinis choras „Vilnius“
Meno vadovas ir vyr. dirigentas Artūras Dambrauskas
Solistė Lauryna Bendžiūnaitė (sopranas)
Dirigentas Robertas Šervenikas
Programa: Osvaldas Balakauskas, Hans Abrahamsen, Bronius Kutavičius

Bilietai 18 Eur
Aprašymas

Vienintelis simfoninis koncertas festivalyje „Permainų muzika“

Festivalį „Permainų muzika“ tęsia Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro (meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Pitrėnas) programa „Praeinančio laiko muzika“. Rugsėjo 29 dieną, ketvirtadienį, 18.30 valandą Klaipėdos koncertų salėje vyksiantis koncertas pagerbs du iškiliausius lietuvių muzikos kūrėjus ir pristatys pripažinto danų autoriaus kūrinį.

Broniui Kutavičiui šių metų rugsėjo 13 dieną būtų sukakę 90 metų, tačiau pernai rugsėjo 29 dieną jo netekome. Nacionaline premija įvertintas kompozitorius laikomas lietuviškojo minimalizmo pradininku. Kūrėjo įkvėpimo šaltinis – tautos istorijos ir kultūros klodai, o muzikinės kalbos šaknys glūdi archajiškoje lietuvių liaudies kūryboje. Iš pažiūros paprastos, tačiau nuolat kartojamos ir auginamos jo garsų sistemos turi magišką poveikį klausytojams.

Monumentaloji B. Kutavičiaus „Epitafija praėjusiam laikui“, parašyta mišriam chorui ir simfoniniam orkestrui, garsais pasakos apie keturis Lietuvos kultūros ir istorijos momentus. Kartu su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru B. Kutavičiaus kūrinį atliks Valstybinis choras „Vilnius“.

I kūrinio dalis – Introdukcija „Gedimino sapnas“ – pasakoja plačiai žinomą legendą apie Vilniaus atsiradimą. II dalis – Pasakalija „Vivat, Accademia“ – skirta seniausiam Rytų Europoje Vilniaus universitetui, įkurtam 1579 metais. Joje kompozitorius panaudojo XVII a. lietuvių filosofo, retorikos ir muzikos teoretiko, Vilniaus universiteto profesoriaus Žygimanto Liauksmino veikalo „Ars et praxis musica“ fragmentą. III dalis – „Amžinoji rauda“, skirta kankinių, pasiaukojusių už Lietuvos laisvę, patyrusių priespaudą ir trėmimus, šventam atminimui. Teksto autorius – poetas Sigitas Geda, kurio žodžiais sukurta didžioji dalis B. Kutavičiaus kūrinių. IV dalis „Katedros atšventinimas“ parašyta S. Gedos ir Dovydo psalmės tekstais.

Osvaldą Balakauską, kuris šių metų gruodžio 19 dieną minės savo 85-metį, pažįstame ne tik kaip kompozitorių, pedagogą, bet ir kaip politiką. Jis buvo „Sajūdžio“ tarybos narys, o atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę ėjo atsakingas Lietuvos ambasadoriaus Prancūzijoje, Ispanijoje ir Portugalijoje pareigas. Už itin savito stiliaus kūrybą O. Balakauskas taip pat pelnė Lietuvos nacionalinę premiją.

Klaipėdiečiams bus įdomu sužinoti, kad O. Balakauskas 1948–1956 m. gyveno mūsų mieste, mokėsi dabartinėje Vytauto Didžiojo gimnazijoje ir S. Šimkaus konservatorijoje.

Koncerte išgirsime kompozitoriaus simfoninę poemą „Tetra“ (graikiškai – keturi), kurios pavadinimas, pasak autoriaus, „apibendrina šiame kūrinyje naudojamą keturgarsį kontrapunktą“.

Šiame koncerte taip pat pasirodys viena ryškiausių Lietuvos dainininkių – sopranas Lauryna Bendžiūnaitė. Iš Nidos kilusi, Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijoje studijavusi solistė dabar dainuoja garsiausiose pasaulio scenose. Tarp jų – Švedijos karališkoji opera, Reino nacionalinė opera Strasbūre, Amsterdamo „Concertgebouw“, Varšuvos nacionalinė filharmonija, Elbės filharmonija Hamburge, Liucernos festivalis, Londono „Wigmore Hall“ ir kitos. Prieš keletą metų išvykusi į Vokietiją dirbti Štutgarto operos teatre, L. Bendžiūnaitė su šeima apsigyveno šiame mieste, iš kurio dabar tiesiasi jos koncertų ir spektaklių maršrutai. Džiugu, kad solistė kasmet aplanko gimtąjį pajūrį ne tik pasisvečiuoti, bet ir inicijuoja menines idėjas, kurias su entuziazmu įgyvendina.

Bendžiūnaitės repertuaras itin platus – nuo W. A. Mozarto ir G. F. Handelio iki naujausios dabarties kompozitorių kūrybos. Šįkart ji atliks solo partiją Hanso Abrahamseno kūrinyje „Let Me Tell You“ / „Leiskite man jums pasakyti“ sopranui ir orkestrui. Sukurta pagal įžymaus britų rašytojo Paulo Griffithso tekstus ir jaudinantį Ofelijos paveikslą atskleidžianti kompozicija dedikuota šiuolaikinio vokalo žvaigždei Barbarai Hannigan. „The Guardian“ muzikos kritikai šį H. Abrahamseno opusą įvertino kaip vieną puikiausių XXI amžiaus kūrinių. Pastarąjį dešimtmetį jį atlieka patys garsiausi pasaulio orkestrai.

Programą diriguos pripažintas šiuolaikinės muzikos interpretatorius, lietuvių kompozitorių kūrybos puoselėtojas Robertas Šervenikas. Lietuvos nacionalinės premijos laureatas kartu su žymiausiais mūsų šalies ir užsienio kolektyvais koncertavo beveik visose Europos šalyse, Japonijoje, Pietų Afrikos Respublikoje, Brazilijoje, Izraelyje ir kitur. Su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru jis dirba jau beveik 30 metų, yra kolektyvo antrasis dirigentas. Pagrindinės R. Šerveniko pareigos šiuo metu – Kauno valstybinio choro meno vadovas ir vyr. dirigentas. Svarbią vietą dirigento kūrybinėje veikloje taip pat užima operos ir baleto žanras. Jis dirbo Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro muzikos vadovu, diriguoja Bavarijos valstybiniame operos teatre Miunchene. 

Vienintelis simfoninis koncertas festivalyje „Permainų muzika“ laukia jūsų dėmesio!

Informacija klausytojams
 • Klaipėdos koncertų salės renginiuose rekomenduojame dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius.
 • Į koncertus rekomenduojama neiti, jei turite ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (čiaudėjate, kosėjate), kitų užkrečiamųjų ligų požymių, karščiuojate (tokiais laikomi turintys 37,3 laipsnių temperatūros). 
 • Renginys gali būti fotografuojamas, filmuojamas. Nuotraukos ir vaizdo įrašai būtų naudojami Klaipėdos koncertų salės socialinių tinklų paskyrose ir kitose komunikacijos priemonėse. Dalyvaudami renginyje patvirtinate, kad esate apie tai informuotas ir sutinkate, kad Jus neidentifikuojanti vaizdo medžiaga būtų naudojama viešinti renginį. Jei pageidaujate, kad paskelbta nuotrauka su Jūsų atvaizdu būtų pašalinta, susisiekite – gidone.vaitkuviene@koncertusale.lt, 8 650 17988.
Nuolaidos
 • 50 proc. – studentams, moksleiviams, senjorams, neįgaliesiems; 
 • 50 proc. – vaikams iki 7 metų (į edukacines programas);
 • Neįgaliesiems, turintiems judėjimo negalią, įėjimas nemokamas (su neįgaliojo vežimėliu), vienam lydinčiam asmeniui – 50 proc. (pateikus neįgalaus asmens pažymėjimą); 
 • 10 proc. – grupėms (20 ir daugiau žmonių);
 • 100 proc. – Klaipėdos meno mokyklų moksleiviams, studentams (Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos, Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokyklos, Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos, Klaipėdos Jeronimo Kačinsko muzikos mokyklos, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto, Klaipėdos Adomo Brako dailės mokyklos). Nuolaida galioja tik pateikus galiojantį meno mokyklos pažymėjimą. Bilietams taikomas 1,20 Eur bilietų platintojo sistemos aptarnavimo mokestis.
 • Nuolaidos nėra taikomos BILIETAI LT aptarnavimo mokesčiui (1,20 Eur).
 • Į vakarinius koncertus, išskyrus edukacinius projektus, ikimokyklinio amžiaus vaikai neįleidžiami.

Suteikiame 100 proc. nuolaidą bilietams į visus Klaipėdos koncertų salės repertuaro koncertus Klaipėdos meno mokyklų moksleiviams, studentams:

 • Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos
 • Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokyklos
 • Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos
 • Klaipėdos Jeronimo Kačinsko muzikos mokyklos
 • Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto
 • Klaipėdos Adomo Brako dailės mokyklos

Norime atkreipti dėmesį, kad yra būtinosios sąlygos įsigyti bilietą:

 • nuolaida bus pritaikyta tik pateikus galiojantį meno mokyklos moksleivio / studento pažymėjimą; pažymėjimą nepamirškite pasiimti ir eidami į koncertą, jį prašysime pateikti bilietų kontrolieriui.
 • meno mokyklų moksleivio bilietui yra taikomas 1,20 Eur bilietų platintojo sistemos aptarnavimo mokestis;
 • bilietus galima įsigyti tik Klaipėdos koncertų salės bilietų kasoje.