Skirtingi traukiniai

Renginio data: 2022 m. gegužės 27 d.
Renginio laikas: 17.00 val. 
Renginio vieta: Klaipėdos geležinkelio stotis (Priestočio g. 5A, Klaipėda)
Renginio trukmė: 30 min.
Klaipedos kamerinio orkestro styginių kvartetas:
Konrad Levicki (I smuikas), Tomas Cinelis (II smuikas), Ivan Bertash (altas), Kornelija Kupšytė (violončelė)
Programa: Steve Reich
Aprašymas

Steve’o Reicho „Skirtingi traukiniai“ skambės pro šalį pralekiant tikram garvežiui

Klaipėdos koncertų salės organizuojami renginiai kartais išeina į miestą ir vyksta netipiškose erdvėse. Gegužės 27 dieną, penktadienį, 17.00 valandą kviečiame valandėlei užsukti į Klaipėdos geležinkelio stotį. Čia jūsų lauks ypatingas koncertas, kurio galėsite klausytis visiškai nemokamai. Klaipėdos kamerinio orkestro styginių kvartetas atliks vieną įspūdingiausių amerikiečių minimalisto Steve’o Reicho kompozicijų „Skirtingi traukiniai“ / „Different Trains“.

S. Reichas pripažįstamas vienu žymiausių šiuolaikinių pasaulio kūrėjų. Pasak britų nacionalinio dienraščio „The Guardian“, „tėra keli kompozitoriai, apie kuriuos drąsiai galėtume pasakyti, kad jie pakeitė muzikos istoriją. Reichas yra vienas iš jų“.

85-erių metų kūrėjas gyvena ir kuria Niujorke. Nuolat šurmuliuojančio megapolio garsovaizdžiai inspiruoja jo kūrinių idėjas ir tampa muzikinės kalbos medžiaga. Minimalistinė S. Reicho muzika užburia hipnotizuojančiu skambesiu. Joje ypatingai dera griežta struktūra, uždegantis ritminis judėjimas ir kerinti instrumentų spalva. Pats būdamas perkusistas S. Reichas naudoja ypatingai daug mušamųjų instrumentų. Su savo įkurtu ansambliu „Steve Reich and Musicians“ jis koncertavo visame pasaulyje. 2006 metais S. Reichas ir jo ansamblis pasirodė festivalyje „Gaida“ Vilniuje. Kompozitoriaus kūrinius dažnai atlieka ir kiti pasaulyje pripažinti solistai, ansambliai bei orkestrai.

Gerai žinomą S. Reicho kompoziciją „Skirtingi traukiniai“ pasaulyje išgarsino žymusis amerikiečių styginių kvartetas „Kronos“, beje, kelis kartus viešėjęs ir Lietuvoje. Dabar sudėtingą S. Reicho kvarteto partitūrą pasiryžo įgarsinti entuziastingi jaunosios kartos klaipėdiečiai atlikėjai: Konrad Levicki (I smuikas), Tomas Cinelis (II smuikas), Ivan Bertash (altas) ir Kornelija Kupšytė (violončelė).

„Skirtingi traukiniai“ yra pelnę „Grammy“ apdovanojimą kaip geriausias šiuolaikinis kūrinys. Šiame S. Reicho vaikystės įspūdžių inspiruotame opuse styginių kvartetui ir išankstiniam įrašui jaučiami išskirtiniai S. Reicho kompozicinės technikos bruožai: tai kalbos frazių inspiruotos melodinės ir ritminės struktūros bei nuolat pulsuojantis judėjimas.

S. Reichas pasakoja: „kūrinio kontūrai kilo iš mano vaikystės prisiminimų. Kai man tebuvo vieneri metai, išsiskyrė mano tėvai. Motina persikėlė į Los Andželą, tėvas liko Niujorke. Kad galėčiau matyti juos abu, man surado palydovą, ir aš 1939–1942 m. važiuodavau traukiniu tai pas vieną, tai pas kitą. Kelionės buvo jaudinančios ir romantiškos, tačiau jei būčiau buvęs tuo metu Europoje, tai būtų tekę keliauti ne tokiais traukiniais. Dabar, po tiek metų vis dar gerai tai prisimindamas, kūriau kompoziciją, kurioje atsispindėtų mano išgyvenimai. Tam panaudojau savo auklės Virdžinijos ir senojo vagonų palydovo, dirbusio šiame maršrute, prisiminimus, trijų mano amžininkų, išgyvenusių holokaustą, patyrimą bei IV-V dešimtmečių Amerikos ir Europos traukinių garsų įrašus.

Šiuos kalbos įrašus aš taikiau prie styginių, stengdamasis išskirti švaraus garso atkarpėles, kurias montuodavau pagal muzikinę notaciją. Kvartetas imituodavo beveik paraidžiui įrašytos kalbos melodiją. Įrašų atkarpos ir traukinių garsai vėliau buvo montuojami į vieną juostą, pasitelkus semplerinius klavišinius instrumentus bei kompiuterį.

Šiame trijų dalių kūrinyje („Amerika prieš karą“, „Europa karo metu“, „Po karo“) dokumentiškumas derinamas su muzikiniu realumu. Tai nauja muzikos ypatybė, ir aš manau, kad ši kryptis, dar pasitelkiant ir video, bus vystoma jau netolimoje ateityje.“

Klaipėdos kamerinio orkestro styginių kvarteto koncertas „Skirtingi traukiniai“, pro šalį pralekiant tikram garvežiui, turėtų įsiminti ilgam. Kviečiame!

Informacija klausytojams

Renginys gali būti fotografuojamas, filmuojamas. Nuotraukos ir vaizdo įrašai būtų naudojami Klaipėdos koncertų salės socialinių tinklų paskyrose ir kitose komunikacijos priemonėse. Dalyvaudami renginyje patvirtinate, kad esate apie tai informuotas ir sutinkate, kad Jus identifikuojanti vaizdo medžiaga būtų naudojama viešinti renginį. Jei pageidaujate, kad paskelbta nuotrauka su Jūsų atvaizdu būtų pašalinta, susisiekite – gidone.vaitkuviene@koncertusale.lt, 8 650 17988.