„Žaismingos muzikos orkestras XIII: kalbantys daiktai“

„Žaismingos muzikos orkestras XIII: kalbantys daiktai“
 
Populiariausias koncertų salės edukacinis projektas „Žaismingos muzikos orkestras XIII“ 2013 m. spalio 17 d. kalbino... daiktus ir gyvūnus. Tiksliau, garsais ir judesiais pasakojo linksmas jų istorijas. Jas pirmasis sugalvojo, nuostabiai aprašė bei iliustravo rašytojas ir dailininkas Kęstutis Kasparavičiaus.

Daugeliui turbūt teko sklaidyti spalvotas jo knygeles. Subtilūs pastelinių spalvų deriniai, švelnūs pustoniai jose suskamba tarsi lyriška melodija. Rašytojo eilės tiesiog prašosi būti dainuojamos. Gal dėl to, jog K. Kasparavičius, pasirodo, yra baigęs Nacionalinę M. K. Čiurlionio meno mokyklą, kur mokėsi chorinio dirigavimo.

Pasak žaismingo muzikinio spektaklio kūrėjo mimo Alekso Mažono, skaitydamas Kęstučio Kasparavičiaus istorijas „imi tikėti, kad ir tavo katinas gali staiga imti kalbėti, o kaimynų leidžiama muzika – kvepėti levandomis”. Išmintingos ir įmantrios istorijos kalba „ne tiek apie žmonių sudaiktėjimą, kiek apie daiktų sužmogėjimą“.

„Mus supa kalbantys daiktai“, – pasakojo A. Mažonas. Jie turi savo istorijas. Kai mes sugebame sustoti, įsižiūrėti ir pamatyti tuos daiktus, mes išgirstame jų istorijas. Mes iš jų mokomės, gauname atsakymus. Mes išmokstame ir žaisti, nes juk gyvenimas – tai žaidimas. Šiais technikos, triukšmo ir judėjimo laikais žmonės daug skuba ir negirdi vieni kitų. Jie bėga nuo savęs, žiūri įsikniaubę į TV ekranus ir nebekuria patys. Mūsų projektas nori atgręžti žmogų į knygą, kuri suteikia kuriamąją galią. Aš matau prasmę viso to, ką mes darome.“

Muzikiniame spektaklyje savo istorijas pasakojo ne tik skrendančios knygos, bet ir pagalvė, žvakė, veidrodis, šviestuvas ir kiti paprasti, kasdieniški daiktai ar gyvūnai. Jiems akompanavo Klaipėdos kamerinis orkestras, o kartu su mimu Aleksu vaidino jo kolegės Jūratė Jocienė, Vaida Keserauskytė ir Birutė Mažonienė. Orkestro atliekamą muziką šiam projektui parinko jo meno vadovas Mindaugas Bačkus. Spektaklyje skambėjo ištraukos iš Gioachino Rossini, Benjamino Britteno, Alfredo Schnittke’s, Astoro Piazzolla‘os, Edvardo Griego, Leroy Anderson, Fausto Latėno ir kitų kompozitorių kūrinių.
 
Nuotraukų galerija: