bir 23 2023

Šeštadienį uostamiestyje varpų muzika skleis ypatingą šventinę nuotaiką. Čia vyks KKS rengiamas jubiliejinis, 10-asis, Klaipėdos kariliono festivalis. Šiemet renginys sukvies net 10 tarptautinį pripažinimą pelniusių karilionininkų iš Belgijos, Nyderlandų, Lenkijos, Estijos, JAV taip pat ir Lietuvos. Keturiuose koncertuose skambės karilionas solo, taip pat ir su kitais instrumentais, choru bei specialiai festivaliui sukurtos kompozicijos. Nemokamų koncertų klausytis kviečiama birželio 24 dieną nuo 12.00 valandos Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelyje arba tiesiogiai LRT interneto puslapyje.

Atidarymo koncerte – lietuvių karilionininkai

Tradiciškai festivalį atvers jau daugiau nei trisdešimt metų karilionu skambinantys lietuvių karilionininkai – Stanislovas Žilevičius ir Kęstutis Kačinskas kartu su edukacinio projekto „Atrask karilioną“ dalyviais – Ignu Vydeika, Viliumi Aleinikovu bei Urte Krutkevičiūte. 

Kariliono atlikėjai koncerte gros Frédérico Chopino, Maurice‘o Ravelio, Broniaus Kutavičiaus Stanislovo Žilevičiaus, Kęstučio Kačinsko ir kitų autorių kūrinius. Į pirmąjį festivalio koncertą „Vidudienio varpai“ klausytojai kviečiami 12.00 valandą.

Skambės lietuvių kompozitorės kūrinio premjera

15.00 valandą koncerte „Popietės varpai“ klausytojai išgirs karilionininkių iš užsienio programą. Koncertą pradės pirmą kartą Klaipėdoje pasirodysianti estų kariliono atlikėja Merle Kollom. Muzikė taip pat kuria ir aranžuoja kūrinius karilionui. Dalį jų publika išgirs koncerte.

Taip pat koncerte karilionu skambins uostamiesčio publikai gerai pažįstama iš ankstesnių kariliono festivalių, buvusi Lenkijos kariliono asociacijos prezidentė, Monika Kaźmierczak.

 „Visada labai džiaugiuosi galėdama sugrįžti į Klaipėdą. Nemanau, kad kur nors kitur esu dalyvavusi taip profesionaliai parengtame festivalyje, kaip Klaipėdoje. Klaipėdiečiai turėtų juo didžiuotis. Man patinka iššūkiai, pavyzdžiui, naujų kūrinių atlikimas su orkestru ir panašiai, ko visada galiu tikėti šiame festivalyje. Didžiuojuosi, kad jau daugelį metų esu šio festivalio dalis“, – pasakoja M. Kaźmierczak.

Karilionininkė skambins Johanno Sebastiano Bacho, Johanno Gottliebo Goldbergo kūrinius, aranžuotus karilionui solo bei naują Viltės Žakevičiūtės opusas „Vasaros popietės muzika“. Jis sukurtas Lietuvos kompozitorių sąjungos užsakymu specialiai Klaipėdos kariliono festivaliui.

Darnus kariliono, choro ir perkusijos derinys

„Vakaro varpų“ koncerte pasirodys Flandrijos kariliono asociacijos garbės prezidentas ir Pasaulio kariliono federacijos prezidentas, pripažintas belgų karilionininkas Koen Van Assche.

„Klasikinių instrumentų grupėje karilionas nėra gerai žinomas. Tiesą sakant, dauguma žmonių net neteisingai įsivaizduoja, kas yra karilionas. Todėl reikia specialių renginių, kurie populiarintų karilioną ir parodytų klausytojams, kad tai yra klavišinis instrumentas, pasižymintis dinamika ir muzikine išraiška. Klaipėdos kariliono festivalis – puiki proga tai padaryti“, – sako K. Van Assche.

Koncerte K. Van Assche gros tiek solo, tiek duetu su jaunosios kartos amerikiečių karilionininke Claire Janezic, atlikdami originalius kariliono repertuaro kūrinius. C. Janezic šiuo metu studijuoja Karališkojoje kariliono mokykloje Mechelene (Belgija). 

Antroje koncerto dalyje K. Van Assche pasirodys kartu su Klaipėdos choru „Aukuras“, diriguojamu meno vadovo Tomo Ambrozaičio ir perkusistu Gintautu Stankevičiumi. Jie atliks šveicaro Andreas Zurbriggen ir lenkų autorės Katarzynos Kwiecień-Długosz kūrinių premjeras Lietuvoje, pritaikytas šiai festivalio programai. „Vakaro varpų“ koncertą užbaigs Mykolo Natalevičiaus kūrinio „Vakaras“, sukurto Henriko Radausko tekstu, pasaulinė premjera. Koncerte klausytojai laukiami 18.00 valandą.

Pirmą kartą festivalyje – baletas

Baigiamajame festivalio koncerte „Nakties varpai“ 21.00 valandą pasirodys Nyderlandų karilionininkas Paul Maassen, kuris į uostamiestį atvyksta pirmą kartą. Kariliono koncertų programose P. Maassen remiasi džiazu ir improvizacija. Jis taip pat atlieka kompozicijas karilionui su kitais instrumentais, tokiais kaip džiazo trio ar styginių ansamblis.

Koncertas prasidės P. Maasseno atliekamu kūriniu karilionui solo. Taip pat suskambės Katarzynos Kwiecień-Długosz „Solaris“ karilionui ir styginių kvartetui. Pirmą kartą į festivalį atvyksta daugiausia šiuolaikinę muziką propaguojantis styginių kvartetas iš Lenkijos NeoQuartet. Kolektyvas taip pat atliks įkvepiantį, šiuolaikiniais ritmais alsuojantį fragmentą iš savo albumo „String Theory“.

Programą vainikuos kariliono muzikos ir šiuolaikinio šokio sintezė P. Maasseno sukurtame balete „Arachne“, kurio siužetas paremtas graikų mitologijos motyvais.

„2021 metais parašiau muziką baletui su styginių kvartetu ir karilionu. Atlikau jį Gdanske, bet be šokėjų. Man labai imponuoja puikus elektrinių styginių kvartetas NeoQuartet, o mano parašyta muzika jiems labai tinka groti. Galiausiai kūrinį su šokėjais galėsime atlikti Klaipėdos kariliono festivalyje. Esu labai dėkingas, kad man yra suteikta galimybė jį atlikti būtent šiame festivalyje“, – džiaugiasi P. Maassen.

Šiuolaikinio šokio choreografiją baletui sukūrė choreografės ir šokėjos Dovilė Binkauskaitė bei Inga Kuznecova.

Visas festivalio programas komentuos, kompozitorius ir atlikėjus kalbins koncertų vedėjas Kristupas Bubnelis.

Į jubiliejinį 10-ąjį Klaipėdos kariliono festivalį klausytojai kviečiami birželio 24-ąją nuo 12.00 valandos Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelyje arba stebėti tiesiogiai LRT interneto puslapyje. Visa festivalio programa čia.

Grįžti atgal
Naujienlaiškio prenumerata