„Permainų muzika"

Edukacinė programa (12–19 metų vaikams ir jaunimui)

Renginio data

2023 rugsėjis 26

Pradžia

18:30

Trukmė:

50 min.

Renginio vieta

Klaipėdos koncertų salė

Klaipėdos Vydūno gimnazijos XI klasės moksleivių projektas

Vadovė Ingrida Bertulienė

Režisierė

Agnija Šeiko

Kūrybos konsultantė

Lilija Bručkienė

Programa:

Bronius Kutavičius

Bilietų kaina

8 €

Pirkti bilietus
Renginio aprašymas
Informacija klausytojams
Nuolaidos

Vizualus ir teatrališkas „Magiškas sanskrito ratas“

Festivalis „Permainų muzika“ pristato pirmąjį vizualų ir teatralizuotą Broniaus Kutavičiaus oratorijos „Magiškas sanskrito ratas“ atlikimą Lietuvoje! Jis išskirtinis dar tuo, kad originalią, įvairių simbolių formomis užrašytą iškilaus lietuvių kompozitoriaus oratorijos partitūrą įgarsina Klaipėdos Vydūno gimnazijos XI klasės moksleiviai, vadovaujami muzikos mokytojos Ingridos Bertulienės. Oratorijos režisierė – Agnija Šeiko, kūrybos konsultantė – mokytoja Lilija Bručkienė. Šiuolaikinės oratorijos vaikams ir jaunimui projektas vyks Klaipėdos koncertų salėje rugsėjo 26 d., antradienį, 12.00 ir 18.30 valandomis.

B. Kutavičiaus oratorijos – išskirtinė pripažinto kūrėjo vizitinė kortelė. Šie stambios formos opusai ryškiausiai reprezentuoja jo kūrybos idėjines nuostatas ir stiliaus bruožus. Tarp jų paveikiausi yra savitas laiko ir erdvės traktavimas, muzikos vizualumas, teatrališkumas, rituališkumas, užburiantis klausytojus ir juos įtraukiantis į muzikinį vyksmą. Kompozitoriaus oratorijų teatrologija, o ypač „Paskutinės pagonių apeigos“ ir „Iš jotvingių akmens“, kadaise turėjusios didelę įtaką Lietuvos kultūrinei visuomenei, iki šiol keri savo magiška poveikio jėga.

Šie minėti du oratoriniai opusai jau yra skambėję „Permainų muzikoje“ prieš keletą metų, juos tada taip pat atliko moksleiviai iš Klaipėdos Vydūno gimnazijos bei Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijos.

„Magiškas sanskrito ratas“ – tai penktoji B. Kutavičiaus oratorija Sigito Gedos tekstu, sukurta istoriniais 1990-aisiais metais, kai Lietuva atgavo Nepriklausomybę. Kūrinys buvo parašytas specialiai kompozitoriaus Šarūno Nako vadovaujamam Vilniaus naujosios muzikos ansambliui, kuris ir atliko jos premjerą.

„Magiškas sanskrito ratas“, kaip nei vienas mano kūrinys, yra labai dramatiškas, tragiškas, toks tarp mirties ir gyvenimo“, – sakė oratorijos autorius. Pasak muzikologės Jūratės Landsbergytės, „Magiškas sanskrito ratas“ yra perėjimo ženklas – muzikos – į kitą būtį, į garsų pasaulio „anapus“, jis apgaubtas paslapties ir „tobulumo – neišbaigtumo“ mįslės […].“

Pačios kompozicijos esmė, B. Kutavičiaus teigimu, yra „ratas – kaip rytiečių filosofijoje viskas pasikartoja po kažin kiek amžių, tūkstantmečių“. Ypač įdomi ir originali yra grafinė kūrinio partitūrų rašyba – saulės, akies, korio, laiptų, žvaigždės formos dalys. Atsikartojimo, gyvenimo rato simbolį išryškina kai kurių dalių ištisiniai kanonai. Jų muzika nuolat sukasi erdvėje, mistiškoje garsų galaktikoje.

„Netradicinis užrašymas duoda daug nelauktų dalykų. Čia yra įvairių ratų, brūkšnelių, įvairių formų žvaigždžių. Atsiranda keistų sąskambių, susidaro keista forma, tarytum pratęsiama ta forma, kuri buvo oratorijoje „Iš jotvingių akmens“. Nieko panašaus mano kūryboje dar nepasitaikė. […] Ten taip preciziškai padaryta, kad jeigu kas partitūroje pasislenka milimetrą į vieną ar kitą pusę, tai viskas kinta, viskas griūva. Reikia atrasti maksimalų laiko, erdvės pajutimą, atlikėjų išdėstymą, jų apšvietimą, judėjimą, net veido, judesių išraišką. Žodžiu, kai šitą visą pavyks padaryti, kūrinys darys poveikį“, – svajojo kompozitorius, taip ir nesulaukęs vizualaus, teatralizuoto savo kūrinio atlikimo. Rugsėjo 29 dieną sukanka 2 metai, kai jo netekome…

Dabar tai pirmąkart įvyks – vizualus ir teatralizuotas B. Kutavičiaus oratorijos „Magiškas sanskrito ratas“ atlikimas! Klaipėdos Vydūno gimnazijos moksleiviai oratorijoje slypinčias prasmes sieks perteikti ne tik dainuodami ir grodami lietuvių liaudies instrumentais (kanklėmis, skudučiais, metalofonais, varpeliais ir kt.), bet ir pasitelkdami kūno plastiką bei judesį. Įdomu, kad jie patys kūrė oratorijos scenografiją, kostiumus ir net kai kuriuos netipiškus joje naudojamus instrumentus, pavyzdžiui, linų brauktuvus. Tai senovinis darbo įrankis, iš medžio ir vinių pagamintos šukos linams šukuoti. „Penki nauji vinių instrumentai (nežinau jų vardo), per juos braukiama smičiumi, toliau metalofonai, visokiausi varpeliai, dūdelės“, – kažkada apie „Magiško sanskrito rato“ instrumentus pasakojo kompozitorius. Visa tai jam padėjo sukurti slėpiningą „vėlių muzikos“ įspūdį.

B. Kutavičiaus kūryba giliai įsiskverbia į sielą ir užburia savo neįprastu skambėjimu. Kiekvienas susitikimas su ja tampa įvykiu, paliekančiu ryškius įspūdžius, pažadinančiu emocijas ir keičiančiu mąstymą. To siekia ir festivalis „Permainų muzika“.

Susibūrę į ratą išgirskime magiškame oratorijos skambesyje glūdinčias prasmes!

Renginys gali būti fotografuojamas, filmuojamas. Nuotraukos ir vaizdo įrašai būtų naudojami Klaipėdos koncertų salės socialinių tinklų paskyrose ir kitose komunikacijos priemonėse. Dalyvaudami renginyje patvirtinate, kad esate apie tai informuotas ir sutinkate, kad Jus neidentifikuojanti vaizdo medžiaga būtų naudojama viešinti renginį. Jei pageidaujate, kad paskelbta nuotrauka su Jūsų atvaizdu būtų pašalinta, susisiekite – gidone.vaitkuviene@koncertusale.lt, +370 650 17 988.

 

  • 10 proc. – grupėms (20 ir daugiau žmonių);
  • 50 proc. – studentams, moksleiviams, senjorams;
  • 50 proc. – vaikams iki 7 metų (į edukacines programas);
  • 100 proc. – neįgaliajam ir jį lydinčiam, priskirtam asistentui. Bilietams taikomas 1,20 Eur bilietų platintojo sistemos aptarnavimo mokestis. Šiam mokesčiui nuolaida nėra taikoma. Atvykus į renginį, bilieto kontrolieriui būtina pateikti galiojantį neįgaliojo pažymėjimą;
  • 100 proc. – Klaipėdos meno mokyklų moksleiviams, studentams (Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos, Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokyklos, Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos, Klaipėdos Jeronimo Kačinsko muzikos mokyklos, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto, Klaipėdos Adomo Brako dailės mokyklos). Nuolaida galioja tik pateikus galiojantį meno mokyklos pažymėjimą. Bilietams taikomas 1,20 Eur bilietų platintojo sistemos aptarnavimo mokestis. Bilietus galima įsigyti tik Klaipėdos koncertų salės bilietų kasoje;
  • nuolaidos nėra taikomos BILIETAI LT aptarnavimo mokesčiui (1,20 Eur);
  • ikimokyklinio amžiaus vaikai į vakarinius koncertus, išskyrus edukacinius projektus, neįleidžiami;
  • edukacinėms programoms vaikams ir šeimai su Klaipėdiečio kortele nuolaidos netaikomos.
Grįžti atgal
Naujienlaiškio prenumerata