geg 09 2023

Gegužės 8-ąją sausakimšoje Klaipėdos koncertų salėje (KKS) atvertas trečiasis Tarptautinis Klaipėdos violončelės festivalis, truksiantis 6 dienas, nuo ankstaus ryto iki vėlyvo vakaro. Festivalį pradėjo koncertas „Violončelė ir britų kompozitoriai“. Programoje skambėjo britų kūrėjų Edwardo Elgaro, Williamo Waltono ir Geraldo Finzi kūriniai. Juos atliko meno vadovo ir vyriausiojo dirigento Gintaro Rinkevičiaus vadovaujamas Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras (LVSO) ir pripažinti pasaulio violončelininkai Davidas Geringas (Lietuva–Vokietija), Raphaelis Wallfischas (Jungtinė Karalystė) bei Jérôme‘as Pernoo (Prancūzija).

Festivalio atidarymo koncertą, kaip ir visą pirmąją festivalio dieną, pažymėjo tema – portretai. Šiame koncerte LVSO ir violončelės virtuozai atskleidė žymių britų kūrėjų muzikinius portretus. E. Elgaras, W. Waltonas ir G. Finzis yra kompozitoriai, parašę po išskirtinį kūrinį violončelei ir simfoniniam orkestrui.

Koncertą atvėrė 2002 metų Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas,  Lietuvos ir Vokietijos violončelininkas, dirigentas, solistas Davidas Geringas. Pasaulinio lygio violončelininkas koncertuoja solo, su žymiausiais orkestrais ir dirigentais. Kasmet grįžta koncertuoti į Lietuvą ir surengia po naują programą. D. Geringas koncerte atliko E. Elgaro kūrinį ,,Sospiri” op. 70.

W. Waltono Koncertą violončelei griežė solistas J. Pernoo. Atviras ir eklektiškas muzikantas, grojantis tiek šiuolaikine, tiek barokine violončele, ieško meninės įvairovės ir dalyvauja mažiau tradiciniuose projektuose.

„Man didelė garbė, kad maestro Davidas Geringas pakvietė dalyvauti šioje nuostabioje violončelės, jos istorijos, šio plataus repertuaro muzikos instrumento šventėje, kurią patiriame visi – ir grojantys violončele, ir jos besiklausantieji“, – emocijomis po koncerto dalijosi pirmą kartą į Lietuvą koncertuoti atvykęs R. Wallfisch.

Solistas atliko finalinį koncerto kūrinį – G. Finzi Koncertą violončelei op. 40. Violončelininkas pasakojo, kad gyvenimo pabaigoje, 1955–1966 m., žinodamas, kad nepagydomai serga, G. Finzi sukūrė šį didelės apimties ir galingą koncertą violončelei. Kūrinio antroji dalis, dedikuota žmonai, parašyta dar 1951 m., yra giliai jaudinanti.

R. Wallfischas yra vienas labiausiai įrašinėjamų klasikinės muzikos atlikėjų pasaulyje. Muzikas yra išleidęs daugiau nei 70 kompaktinių plokštelių, o BBC apklausoje R. Wallfischo įgrotas Antoníno Dvořáko violončelės koncertas pavadintas geriausiu kūrinio įrašu per pastaruosius 25 metus.

6 dienas trunkanti violončelės šventė, jos mylėtojus kviečia į daugiau nei 30 renginių, iš kurių daugiau nei 20 nemokamų. Koncertai vyksta nuo ankstaus ryto iki vėlyvo vakaro 22 skirtingose viešose miesto erdvėse.

Visą festivalio programą galima rasti čia: https://celloklaipeda.com/

Grįžti atgal
Naujienlaiškio prenumerata