Kaulo senis ant geležinio kalno

2019 Balandžio 18 Įvykęs renginys
45 min.
8.00 €

Renginio pradžia: 12.00 ir 18.30 val. 
Opera vaikams ir visai šeimai
Kompozitorius Bronius Kutavičius
Teksto autorius Sigitas Geda
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus  
Klaipėdos choras „Aukuras“
Meno vadovas Alfonsas Vildžiūnas
Dirigentas Egidijus Kaveckas
Solistai ir aktoriai: Rasa Ulteravičiūtė, Evelina Šimelionė, Gytis Šimelionis
Dalyvauja: Klaipėdos Vydūno gimnazijos 6-7 klasių mokinių vokalinis ansamblis
(vadovė Ingrida Bertulienė)
Režisierė Birutė Mar
Dailininkė-scenografė Indrė Pačėsaitė
Vaizdo projekcijų dailininkas Karolis BratkauskasOperos vaikams ir visai šeimai premjera

Ypatinga festivalio „Klaipėdos muzikos pavasaris“ premjera – pirmą kartą Klaipėdoje bus atlikta opera vaikams ir visai šeimai „Kaulo senis ant geležinio kalno“! Jos autorius – pripažinta lietuvių muzikos asmenybė Bronius Kutavičius. Premjerą rengia gausus atlikėjų būrys  – Klaipėdos kamerinis orkestras (meno vadovas Mindaugas Bačkus), Klaipėdos choras „Aukuras“ (meno vadovas Alfonsas Vildžiūnas), solistai Evelina Šimelionė, Gytis Šimelionis, Rasa Ulteravičiūtė, Klaipėdos Vydūno gimnazijos 6–7 klasių moksleivių vokalinis ansamblis (vadovė Ingrida Bertulienė). Operos dirigentas –  Egidijus Kaveckas, režisierė – Birutė Mar. Klaipėdos koncertų salėje ši opera balandžio 18 dieną, ketvirtadienį, bus rodoma du kartus – 12.00 ir 18.30 valandomis.

Autentiškas ir tikras B. Kutavičiaus muzikos pasaulis artimas tiek suaugusiems klausytojams, jaučiantiems ryšį su senąja tautos kultūra, tiek vaikams. Jis yra kaip pasaka, vos apčiuopiamas ir kartu sklidinas tolyn nešančios pajautos. Išoriškai B. Kutavičiaus kūryba yra paprasta, kad vaikas galėtų aprėpti, bet tas paprastumas talpus kaip ilgai gludinta liaudies tradicija. Jo muzikai būdingas vizualumas, teatriškumas bei rituališkumas, apgaubiantis klausytojus ir įtraukiantis juos į muzikinį vyksmą. Kompozitorius yra laikomas lietuviškojo minimalizmo pradininku. 

B. Kutavičiaus opera „Kaulo senis ant geležinio kalno“ parašyta pagal poeto Sigito Gedos libretą. Tai stilizuota pasaka, kurios veikėjai  Žvirblis su Pele, Sakalas, Žmogus, trys Senutės, Sakalo seserys, Mergelė gulbė, Žmogaus sūnus, Kaulo senis ir kiti. Kūrinys yra nedidelės apimties, orientuotas į vaikų klausymo galimybes. Originali partitūra netgi buvo skirta atlikti vaikams, tačiau festivalyje išgirsime naują operos versiją, kurią atliks  profesionalūs atlikėjai  kamerinis orkestras ir mišrus choras. Svarbi kūrybinė užduotis  patikėta ir gimnazijos mokinių ansambliui, kuriam teks ne tik dainuoti, bet ir vaidinti.

Pastatymui vadovauja režisierė Birutė Mar, prieš porą metų rengusi šį kūrinį Zalcburgo teatre, kurį dirigavo Mirga Gražinytė-Tyla, atsisveikindama su meno vadovės pareigomis. Tiek Zalcburgo, tiek Klaipėdos scenos vaizdu ir atlikėjų kostiumais rūpinasi dailininkė-scenografė Indrė Pačėsaitė. Operą vizualiai papildys ir Karolio Bratkausko vaizdo projekcijos.

Birutė Mar – žinoma Lietuvos menininkė, žavinti savo emocionalia kūryba teatre ir literatūroje. Įkūnijusi aktorinius vaidmenis garsių režisierių spektakliuose, vėliau ji pasirinko savarankišką teatro-literatūros-muzikos kūrybinę kryptį. Ypatingo dėmesio sulaukia jos monospektakliai, įvertinti tarptautinių festivalių apdovanojimais, pristatyti įvairiuose pasaulio kampeliuose.

Muzikinę operos dalį scenoje valdys dirigentas Egidijus Kaveckas, kuris choro dirigavimo mokėsi Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijoje ir yra puikiai vertinamas šios specialybės atstovas. Egidijus pernai festivalyje „Permainų muzika“ dirigavo B. Kutavičiaus oratoriją „Paskutinės pagonių apeigos“. Šiemet jis ėmesi diriguoti ir operas. Neseniai Vilnius City Opera pastatytoje G. Puccini operoje „Toska“ jis buvo dirigento Gintaro Rinkevičiaus asistentas.

Archajiško ir šiuolaikinio pasaulio susidūrimas, dermė ir dialogas lems operos „Kaulo senis ant geležinio kalno“ režisūrinius ir muzikinius sprendimus. Tikimės dideliems ir mažiems klausytojams patrauklios B. Kutavičiaus kūrinio interpretacijos ir kviečiame į premjerą!

Partneris: