Renginio data

2023 birželis 10

Pradžia

18:30

Trukmė:

1 val. 50 min. (su pertrauka)

Renginio vieta

KIaipėdos koncertų salė

Klaipėdos kamerinis orkestras

Meno vadovas Mindaugas Bačkus

Solistai:

Florian Pons (violončelė, Prancūzija), Guoda Gedvilaitė (fortepijonas)

Programa:

Robert Schumann

Bilietų kaina

14/18 €

Pirkti bilietus
Renginio aprašymas
Informacija klausytojams
Nuolaidos

Klaipėdos kamerinio orkestro ir solistų „Dedikacija Robertui Schumannui“,

apipinta meilės istorijomis

Birželio 10 dieną kviečiame paklausyti paskutinio Klaipėdos kamerinio orkestro pasirodymo Klaipėdos koncertų salėje šiame koncertiniame sezone. Orkestro meno vadovo Mindaugo Bačkaus iniciatyva kolektyvas savo programą dedikuoja kompozitoriui Robertui Schumannui jo gimtadienio (kuris yra birželio 8 d.) proga. Koncerte bus atlikti trys šio vokiečių kompozitoriaus kūriniai, tarp jų – du koncerto žanro opusai. Juos kartu su klaipėdiečiais gros svečiai – prancūzų violončelininkas Florian Pons ir Vokietijoje reziduojanti lietuvaitė pianistė Guoda Gedvilaitė.

Robertas Schumannas buvo vienas žymiausių XIX amžiaus kompozitorių romantikų, talentingas pianistas ir įtakingas muzikos kritikas. Įdomu, kad savo gyvenimo kelią jis rinkosi tarp teisininko ir pianisto. Jis siekė tapti pianistu virtuozu, tačiau po rankos traumos atsisakė šio tikslo ir paniro į kūrybą bei muzikos kritiką. Leipcige su keliais bendraminčiais jis leido „Naująjį muzikos laikraštį“ (Neue Zeitung für Musik), kuriam daug straipsnių rašė pats, prisidengęs Florestano, Euzebijaus, Raro ir kitais slapyvardžiais.

R. Schumannas buvo vedęs savo mokytojo dukrą Clarą Vyk, kuri tapo jo gyvenimo ir kūrybos mūza, aistringa daugelio jo kūrinių įkvėpėja, atlikėja bei propaguotoja.

Svarbiausią kompozitoriaus kūrybinio palikimo dalį sudaro fortepijoninė muzika. Jis sukūrė daug programinių pjesių ir sujungė jas į ciklus. Vienas tokių ciklų yra „Vaikų scenos“, kuriuo prasidės koncerto „Dedikacija Robertui Schumannui“ programa. Tačiau fortepijonui parašytą kūrinį išgirsime Klaipėdos kamerinio orkestro interpretacijoje – skambės Joshua Chloe sukurta jo versija styginių orkestrui.

M. Bačkus pasakoja, kad rinkdamas programą nutarė „pakviesti prancūzų violončelininką Florian Pons, laimėjusį mūsų orkestro simpatijų prizą II Tarptautiniame Klaipėdos violončelės konkurse 2019 metais. Jis atliks R. Schumano Koncerto violončelei ir orkestrui solo partiją“. Skambės kūrinio versija su styginių orkestru, kurią aranžavo Arthur H. Lilienthal.

Apart Klaipėdos konkurso, kuriame F. Pons tapo II vietos laureatu, jis taip pat yra dalyvavęs ir pelnęs prizus (tarp jų – I-ąsias vietas) dar keliuose tarptautiniuose konkursuose. Talentingas violončelininkas studijuoja Paryžiaus nacionalinėje aukštojoje šokio ir muzikos konservatorijoje.

Antroji koncerto „Dedikacija Robertui Schumannui“ solistė – charizmatiška pianistė Guoda Gedvilaitė, aktyvi R. Schumanno ir jo žmonos Claros Schumann kūrybos propaguotoja Vokietijoje ir Lietuvoje. Ji skambins solo partiją R. Schumano Koncerte fortepijonui ir orkestrui, kurio versiją su styginių orkestru aranžavo Jeremy Liu.

G. Gedvilaitė, baigusi Nacionalinę M. K. Čiurlionio menų mokyklą ir Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, išvyko tęsti studijų į Vokietiją. Frankfurte prie Maino ji baigė Muzikos ir vaizduojamojo meno aukštąją mokyklą, kurioje dabar dėsto. Aktyviai koncertuojanti pianistė dažnai pasirodo ir gimtojoje Lietuvoje, o kolegas iš Lietuvos noriai įtraukia į savo kūrybinius sumanymus Vokietijoje. 2019 metų vasarį G. Gedvilaitės iniciatyva ten įvyko Klaipėdos kamerinio orkestro koncertinis turas. Su šiuo kolektyvu pianistė jau ne kartą muzikavo ir Klaipėdoje.

G. Gedvilaitė pasakoja: „Robertą Schumanną aš pamilau per Clarą Schumann. Prieš daug metų gavau užsakymą išmokti kelis jos kūrinius. Pradėjau domėtis jos gyvenimu, veikla, nes neįmanoma gerai atlikti kūrinius, jeigu nesi susipažinęs su kompozitoriaus biografija, nepažįsti jo laikmečio. Skaitant Claros biografiją magiška jėga mane įtraukė į jos gyvenimo atsiminimų sūkurį. Tai buvo labai stipri asmenybė, kurios intensyvus koncertuojančios pianistės gyvenimas labai pasikeitė ištekėjus už R. Schumanno. Išskirtinio talento menininkė labai mylėjo savo vyrą, su juo susilaukė net 8 vaikų (7 iš jų užaugo). Tačiau netrukus kompozitorius mirė, tad žmonai teko vienai rūpintis tiek vaikais, tiek vyro muzikiniu palikimu.

R. Schumanno Koncertas fortepijonui ir orkestrui parašytas vos metams praėjus po jo ir Claros vestuvių, pačiu aistringiausiu jų meilės laikotarpiu. Interpretuoju jį tarsi dviejų kūnų (tuo pačiu, fortepijono ir orkestro) susijungimą. Fortepijonas su orkestru yra tiek susipynę, kad neįsivaizduojami vienas be kito. Tai tikras meilės kūrinys. R. Schumannas turėtų labai dėkoti savo žmonai už tai, kad ji apie 100 kartų grojo jo Koncertą įvairiuose Europos miestuose, taip garsindama jo kaip kompozitoriaus vardą“.

Maloniai kviečiame išgirsti dviejų menininkų meilės istorijomis apipintą Klaipėdos kamerinio orkestro ir solistų programą „Dedikacija Robertui Schumannui“. Ji skambės birželio 10 dieną, šeštadienį, 18.30 valandą Klaipėdos koncertų salėje.

  • Į koncertus rekomenduojama neiti, jei turite ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (čiaudėjate, kosėjate), kitų užkrečiamųjų ligų požymių, karščiuojate (tokiais laikomi turintys 37,3 laipsnių temperatūros).
  • Renginys gali būti fotografuojamas, filmuojamas. Nuotraukos ir vaizdo įrašai būtų naudojami Klaipėdos koncertų salės socialinių tinklų paskyrose ir kitose komunikacijos priemonėse. Dalyvaudami renginyje patvirtinate, kad esate apie tai informuotas ir sutinkate, kad Jus neidentifikuojanti vaizdo medžiaga būtų naudojama viešinti renginį. Jei pageidaujate, kad paskelbta nuotrauka su Jūsų atvaizdu būtų pašalinta, susisiekite – gidone.vaitkuviene@koncertusale.lt, 8 650 17988.
  • 10 proc. – grupėms (20 ir daugiau žmonių);
  • 25 proc. – asmenims, turintiems Klaipėdiečio kortelę (išskyrus edukaciją). Nuolaida taikoma vienam bilietui. Atvykus į renginį, bilieto kontrolieriui būtina pateikti galiojančią Klaipėdiečio kortelę bei tapatybę patvirtinantį dokumentą. Bilietai.lt sistemoje įsigyti bilietą su nuolaida galima tik kitą dieną po Klaipėdiečio kortelės paskyros sukūrimo. Nuolaidos netaikomos repertuaro edukacinėms programoms ir komercinių organizatorių renginiams.
  • 50 proc. – studentams, moksleiviams, senjorams;
  • 50 proc. – vaikams iki 7 metų (į edukacines programas);
  • 100 proc. – neįgaliajam ir jį lydinčiam, priskirtam asistentui. Bilietams taikomas 1,20 Eur bilietų platintojo sistemos aptarnavimo mokestis. Šiam mokesčiui nuolaida nėra taikoma. Atvykus į renginį, bilieto kontrolieriui būtina pateikti galiojantį neįgaliojo pažymėjimą.
  • 100 proc. – Klaipėdos meno mokyklų moksleiviams, studentams (Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos, Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokyklos, Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos, Klaipėdos Jeronimo Kačinsko muzikos mokyklos, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto, Klaipėdos Adomo Brako dailės mokyklos). Nuolaida galioja tik pateikus galiojantį meno mokyklos pažymėjimą. Bilietams taikomas 1,20 Eur bilietų platintojo sistemos aptarnavimo mokestis. Bilietus galima įsigyti tik Klaipėdos koncertų salės bilietų kasoje.
  • Nuolaidos nėra taikomos BILIETAI LT aptarnavimo mokesčiui (1,20 Eur).
  • Į vakarinius koncertus, išskyrus edukacinius projektus, ikimokyklinio amžiaus vaikai neįleidžiami.
Grįžti atgal
Naujienlaiškio prenumerata